Enerji meselesi uzun yıllardır dünyanın gündemini meşgul eden ve gerilimlere hatta savaşlara sebep olan bir mesele. İnsanlık olarak neden bu kadar çok enerjiye ihtiyacımız var? Gerçekten bu kadar enerji gerektiren kayda değer işlere imza atıyor muyuz? Bu sorular başka bir tartışma konusu. Ben bu yazımda daha somut bir projeksiyon verisini sizlerle paylaşacağım. 2050 yılı insanlığın gerek teknoloji gerekse enerji açısından pek çok dinamiğinin değişmiş olacağı bir dönüm noktası. Teknoloji noktasında yapay zeka projeksiyonları çok ilginç konulara işaret ederken enerji noktasında da elektrik kategorisi dikkati çekiyor. Veriler gösteriyor ki 2050’de elektrik ihtiyacı 3 kat artacak.

2050’de Elektrik İhtiyacı 2-3 Kat Artacak

Bütün dünyada elektrik ihtiyacı artıyor ve bunun duracağına dair herhangi bir işaret yok. Önemli olan bu noktada elektriği elde etme yöntemleri. Biliyoruz ki hes gibi oluşumların ekoloji açısından bazı olumsuz yöntemleri var. 2050’de elektrik ihtiyacı 2-3 kat artacak ve ülke olarak nükleer enerji, hes, termik santral gibi kaynakların en azından adetlerini asgari oranda tutmak adına temiz enerji kaynakları alanındaki atılımların hacmini artırmamız faydalı olacaktır. Sürdürülebilir enerji kaynakları arasında elbette rüzgar tribünleri ve güneş panelleri öne çıkıyor.

Rüzgar Tribünleri ve Bakımı

Rüzgar Tribün Bakımı

Rüzgar tribünlerinin optimum seviyede çalışması ve maliyetlerin düşük tutulması için bakım ve onarım faaliyetleri çok önemli. Bakımlar tribünlerin ömürlerini ciddi miktarlarda uzatıyor. Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın da temiz enerjiye sahip çıkmak noktasında bakımın önemine dikkat çekiyor.

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın