Bu yazımızda sizlere bir insanı ikna edebilmeniz için bilmeniz gereken 5 taktikten bahsedeceğiz ve sizlere ikna etme konusu üzerine bazı kitap tavsiyelerinde bulunacağız. Taktiklerimize gelecek olursak bunlar daha kısa bir yol önerme, kelimelerin büyüsüyle ikna etme, daha zoru gösterip kolayına ikna etme, küçük bir armağan verme, yer çekimini  yok etme taktiği. Şimdi gelin bu konuları tek tek inceleyelim.

Daha kısa bir yol önerme

Bu yöntem eğer vaktiniz varsa uygulanabilecek bir yöntemdir. Bu yöntemde amaç kurtarıcı olmaktır. Burada yapılan şey ilk önce karşı tarafa bir başa çıkamayacağı sorun oluşturmaktır. Oluşan sorunla baş başa kalan kişiyi bir süre izledikten sonra sorunun çözümünü bularak kurtarıcı durumuna gelebilirsiniz.

Kelimelerin gücü ile ikna etme

Bu yöntemde karşınızdaki kişiyi kelimelerle etkilemek amaçlanmaktadır. Kelimelerinizle karşı tarafın savunmasını yıkmak ve kendi görüşünüzü kabul ettirebilmek için yapmanız ve yapmamanız gereken şeyler vardır. Yapmamanız gereken şeylerden bahsedecek olursak bunlar ama, fakat, bence, belki, kelimelerini kesinlikle kullanmamak olacaktır. Yapmanız gereken ise bu kelimeler yerine ve, bununla birlikte gibi kelimeler kullanmanız olacaktır. Örnek olarak seni seviyorum ama sinemaya gitmek istemiyorum ile seni seviyorum ve sinemaya gitmek istemiyorum cümlelerinin farkını incelersek ama kullandığımız yerde sinemaya kendiniz için gitmediğiniz anlamı çıkar ve kullandığınız yerde ise sinemaya karşınızdaki kişiyi sevdiğiniz için gitmek istemediğiniz anlamı çıkar.

Daha zoru gösterip kolayına ikna etme

Bu yöntemde hedef amacınızın üzerinde hedefler göstererek amacınızı karşı tarafın algısında kabul edilebilir seviyeye indirmektir. Bu yöntemi sıklıkla uygulayan restoranlar vardır. Örnek olarak restoranın menüsünde hiç satılmayan ve değeri 100 tl olan bir yemek vardır. Bu yemek hiç satılmaz ama menüdeki 60 tl değerinde olan bir yemeğin satışını kolaştırır.

Küçük bir armağan verme

Bu teknikte karı tarafa bir şeyler vererek onun size borçlu hissetmesini ve sizin teklifinizi kabul etmesini sağlayabilirsiniz. Bir iş görüşmesinde cebinizden çıkarıp verdiğiniz bir şekerleme karşı tarafından size bir şey verme içgüdüsü harekete geçirecektir.

Yer çekimini yok etme taktiği

Varsaymak üzerine kurulu olan bu taktikte varsayalım kelimesi anahtar kelimedir. Karşınızdaki kişinin ruhuna girerek ona hayaller kurdurarak amacınızı elde etmenizi sağlayan bir tekniktir.

Kitap önerileri

Bu konuda kesinlikle okumanız gereken 3 kitabı sizin için aşağıda listeledik:

  • Tounge Fu- Sam Horn
  • İknanın Psikolojisi- Robert B.Cialdini
  • Baştan Çıkarma Sanatı- Robert Greene

 

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın