Yakın yüzyılda insanlar genel olarak devletlerin halktan uzaylılarla ilgili gerçekleri sakladıklarına inanıyor. Bu inanca sahip olmalarında elbette haklı sebepleri var. Devletlerin bazı konularda hiç bilgi paylaşmamaları, emekli pilotların ve astronotların halka yaptıkları açıklamalar bu inançları kuvvetlendirir nitelikte. Elbette konu uzaylılara ve devlet sırlarına gelmişken 51. Bölge konusuna değinmemek olmaz. Peki 51. bölge nedir? Konumuzun devamında sizlere açıklamaya çalışacağız.

Konuya geçmeden önce şuna değinmekte fayda var. 51. bölge hala oldukça popüler bir konu ve geçmişi eski zamanlara dayanıyor. Birbiriyle örtüşen veya çelişen komplo teorileri ile karşılaşabilirsiniz. Biz komplo teorilerini bir kenara bırakıp bu yazımızda resmi kaynaklara göre 51. bölge nedir ona odaklanmaya çalışacağız.

51. Bölge Nedir?

51. bölge tarihi 1950’lere kadar dayanan bir yer. Elbette tam olarak bugünkü haliyle düşünmeyin. Araştırmalar için alanın kullanılmaya başlanma tarihi 1950’li yıllara dayanıyor.  Esas olarak 51. bölge elbette açık alana sahip bir araştırma merkezi.

51. Bölge resmi olarak Nevada Test ve Eğitim Alanı olarak geçmekte ve Groom Gölü civarında konuşlandırılmış durumda. Burası Güney Nevada’da yer alan, çok yüksek güvenlikli Birleşik Devletler hava üssü. Bu alan resmi olarak 2013 yılında halk tarafından bilinir hale geldi. Resmi keşif ise George Washington Üniversitesi’nde kıdemli araştırmacı Dr. Jeffrey T. Richelson tarafından ulusal güvenlik arşivinde yapılan çalışmayla meydana çıktı.

Dr. Jeffrey T. Richelson, keşfini 2005 yılında gerçekleştirdi ve bunu Özgür Bilgi Hareketi ile paylaştı. Bulduğu belgeler CIA’nin U-2 modelli uçakları üzerinden gerçekleştirdiği keşif programı üzerineydi. Belgelerde gizli yapı ve test planlarının yanı sıra bilgi toplama üzerine çalışmalar yapan uzay uçaklarıyla ilgili de bilgiler mevcuttu.

CIA’nin 51. Bölge hakkında açıkladığı belgelerde dökümanların U-2’nin tarihi ve A-12 OXCART Programı hakkında olduğunu belirtmiş durumda.

2017 yılında vefat eden Richelson 2013 yılında The New York Times’a yaptığı açıklamada “her şey olması gerektiği gibi, beklendiği gibi ve küçük yeşil adamlarla ilgili tartışılacak hiçbir şey yok” diyerek 51. bölge hakkında tarafını beyan etmiş oldu.

51. Bölge

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın