Çağımız belki bilinen insanlık tarihinin en doyumsuz zamanı. Hiçbir konuda sınır tanımıyoruz ve her zaman için daha üstününü arıyoruz. Çikolataysa daha fazla çikolata, kahveyse daha fazla kahve, daha fazla cinsellik daha fazla eğlence… Bu liste böyle uzayıp gider. Günümüzün en fazla doyumsuzluk çekilen alanlarından biri ise hiç tartışmasız internet. Toplumlar olarak her zaman için daha hızlı internetin olabileceğine inanıyoruz ve bunu kendimize hak görüyoruz. Bu inanç ve hak meselesi daha farklı uzmanlık alanlarının konusu. Gelin biz anladığımız konuya geri dönelim ve şu sorulara cevap verelim: Daha hızlı internete ne zaman kavuşacağız? Yeni nesil internet ne kadar hızlı olacak? 5G Nedir?

Daha hızlı internete ne zaman kavuşacağız?

Şu anda dünyanın ve bilişim şirketlerinin aslında birincil problemi daha hızlı internet değil. Bunu net bir şekilde ortaya koymak lazım. Her ne kadar günlük hayatta ülkemizde fark edemesek de dünyada hala internete erişimi olmayan çok büyük bir kitle mevcut. Kitle gerçekten çok büyük çünkü 3 milyar civarı insanın internet erişimi söz konusu değil. Bu durum şirketler için ciddi bir mesele. Çünkü bu kadar büyük bir kitlenin internete erişmemesi şirketler açısından hem ekonomik hem de sosyolojik olarak büyük bir problem teşekkül ediyor. Bu nüfusun tüketim alışkanlıklarını dizayn edemedikleri gibi dünya algılarına da doğrudan müdahalede bulunamıyorlar. İnternet ulaştırma kaygısı elbette insani bir kaygı değil!

İnternet ulaştırma kaygısı kapitalist bir kaygı işin özüne inecek olursak. Tıpkı Karl Marx’ın bundan yıllar önce seyahat olanaklarının ve ulaşımın yaygınlaşmasının arka planındaki gerçeği kapitalist sermayenin nüfus edemediği bölgelerdeki iş gücünü sömürmek olarak tanımlaması gibi internet de farklı açılardan ve daha dolaylı olsa da aynı amaca hizmet noktasında ne yazık ki.

Şirketler için ikincil problem olan hız problemi yakın bir zamanda alışık olmadığımız kadar marjinal bir şekilde çözüme kavuşacak. Zira 5G, yeni nesil internet şu ana kadar kullandığımız internetlere kıyasla büyük bir hız kapasitesiyle geliyor. 5G’den sonra tüm dünyada mobil internetin el kitabı yeniden yazılmak zorunda kalınacak. Peki gel gelelim bu 5G nedir?

5G nedir?

Şu sıralar global gündemde 5G ve Huawei markaları sık sık birlikte dillendirilmekte. Bunun sebebi ise Huawei’in 5G konusunda oldukça başarılı performansa imza atması. Bu performansla ilgili olarak Ren Zhengfei konuyla ilgili olarak Türk bilim insanı Prof. Dr. Erdal Arıkan‘ın çalışmalarını okuduktan sonra 5G ile ilgili girişimlere başladıklarını söyledi. Bu ülkemiz açısından elbette gurur verici ve aynı zamanda hüzünlendirici bir durum. Peki  Zhengfei 5G hakkında ne diyor? Zhengfei, 5G’nin yüksek hız, yüksek bant genişliği ve düşük gecikme süreleri sayesinde hızın ta kendisi olacağını ve ancak 5G’ye ayak uyduranların ayakta kalabileceğini söylemiş. Bu oldukça iddialı bir söylem gibi gözükse de yetkili kişiler çoğunlukla bu konuda hem fikir.

5G’yi sadece günlük internet olarak düşünmemek lazım. Askeri, ekonomik olarak da ciddi bir değişime zorlayacak insanlığı. Özellikle devlet meseleleri konusunda büyük endişelere sahip araştırmacılar mevcut. 5G’ye ayak uyduramayan devletlerin gelişmiş ülkelerle arasındaki teknolojik farkı belki da bütün insanlık tarihi boyuna bir daha hiç kapanmayacak.

5G için bazı öngörüler mevcut. Mobil ağdaki bilgi akış hızının insan zihninin hızını yakalayabilecek ilk teknoloji olması ise şu an kuvvetle muhtemel gözüküyor. 5G Nedir? 5G insanlığın yeni çılgınlığıdır. Sonuçları ne olacak peki? İnsanlığa olan umudumuz bu soruya olan cevabımızı belirler…

5G Nedir sorusunun cevabının yanı sıra mevcut zararlarını açıkladığımız güzel bir yazı hazırladık sizler için. Gelişim mi Katliam mı? 5G’nin Gerçek Yüzü yazımızı okuyarak detaylara ulaşabilirsiniz.

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın