Covid-19 salgınının global hale gelmesiyle birlikte ekonomi dünyasında ciddi değişiklikler gözlemlendi. Petrol piyasası çok ciddi sorunlarla karşılaştı. Emtia piyasasında dikkat çekici düşüşler gözlemlendi. Ekonominin genel prensipleri aslında oldukça basit. Yatırımcı, sermaye sahibi önünü görebilmeyi seviyor. Önünü görmekte zorlandığı zaman yatırım miktarlarını düşürüp yavaşlatırken, önünü hiç göremediği günlerde bildiği en güvenli limana kaçıyor. İşte bütün hikaye bundan ibaret. Uluslararası yatırımcılar da istisnalar, devam eden anlaşmalar dışında çoğu zaman bu şekilde hareket ediyor. Bu davranış şekli en çok Türkiye gibi ülkelerin içinde bulunduğu gelişmekte olan şeklinde tanımlanan ülkeleri etkiliyor. Bunun sebebi de gayet basit. Adı üstünde “gelişmekte olan”. Gelişmeye çalışan bir ülke ekonomik olarak dışarıya ve ithalata daha hassas dengelerle bağlıdır. Yatırımcılar da gelişmekte olan ülkelere her zaman daha hassas yaklaşırlar. Tüm bunları topladığımızda global sarsıntılardan Türkiye’nin ekonomik olarak tedirgin edici düzeyde etkilenmesi gayet normaldir. Planlar, kalkınma hamleleri ve yeni pazarlar bulunduğu müddetçe endişe duymaya da gerek yoktur.

9.5 Milyar Dolar Nerede?

Aralık ayından bu yana ekonomi yazarlarının kaleminde bir sermaye çıkışıdır gidiyor. Nereye gitti bu yabancı sermaye? Satılan hisseleri kimler aldı? Türkiye bu çıkışın yerini nasıl dolduracak? Soruları soruyorlar ama cevabı vermedikleri gibi verebilecek durumda da değiller. Sadece basit, uydurma şeklinde fikir yürütmeleri var. Kısacası korona virüs salgını başladığından beri Türkiye’den 9.5 milyar dolar sermaye çıkışı olmuş. Elbette az bir rakam değil. Ancak Türkiye sanki ilk defa böyle bir tablo ile karşı karşıyaymış gibi davranmanın iyi niyetli olduğunu düşünmüyorum.

2001’de Ne Olmuştu?

2001 yılında yapısal reformları olmayan, ekonomisini düzene sokamamış bir Türkiye’den 7,6 milyar dolar sermaye çıkışı olmuştu. O günün Türkiye’si zor da olsa sermaye çıkışı sonrası durumu atlatabilmişti. Salgın hastalığın olmadığı, global krizin olmadığı bir Türkiye’den bile 7,6 milyar dolar sermaye çıkışı olabiliyorsa bu salgın günlerinde 9,5 milyar dolar çıkmış olması gayet normal. Ki bu çıkan para hatta daha fazlası muhtemelen turizm, sağlık turizmi gibi alanlar başta olmak global normalleşme gerçekleştiği zaman ülkemize geri dönecek gibi gözüküyor.

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın