29 yaşındaki Rus vatandaşı Maria Butina, 15 Temmuz’dan bu yana ABD’de ajanlık suçlamasıyla (ABD’deki Yabancı Ajanların Kayıt Altına Alınması Hakkında Kanun çerçevesinde) tutuklu bulunuyor. Bu durum, her ‘ajan’lık meselesinde olduğu gibi, FBI ile Rusya Dışişleri Bakanlığı arasındaki sözlü bilek güreşine konu oluyor.
 
18 Temmuz günü görülen davada, ABD’li yargıç Deborah Robinson, yargılama süresi boyunca Butina’nın ülkeden kaçma şüphesi olduğuna, bu nedenle kefaletle serbest bırakılma hükümlerinin işletilemeyeceğine hükmetti. Amerikan Üniversitesi’nden yeni mezun olan Butina’nın “sadece Amerikan Üniversitesi’nden mezun olmadığı, aynı zamanda kripto bir ajanlık kampanyası”nın parçası olduğu suçlaması yapılıyor.
 
Moskova, duruşmanın görüldüğü gün Butina’nın tutuklanmasını kınayarak bunun 17 Temmuz’da Helsinki’de gerçekleşen Trump-Putin zirvesinin baltalanmasına yönelik bir fiil olduğunu vurguladı. Rusya Dışişleri Bakanı Maria Zakharova, FBI’nın suçlara karşı mücadele olan temel görevini bir kenara bırakıp siyasi işlere giriştiği yönünde demeç verdi.
 
Rusya, 2017 yılında patlak veren diplomatların sınır dışı edilmesi krizi de dahil olmak üzere, bu tür siyasi tansiyonları ABD’de Rus düşmanı çevrelere bağlıyor. Bu argüman, Rusya’nın eleştirilerine karşı Trump ve ekibine kalkan olması için kullanılmakta. Verdiği basın brifinginde, Zakharova, olayın yine Washington’daki “Rusofobik histeri”ye sahip olan çevrelerden kaynaklandığını ve Butina’ya karşı asılsız suçlamalar yapıldığını ifade etti.
 
Butina’ya yöneltilen suçlamalardan birinin, aralarında Rus Merkez Bankası ve milletvekillerinin de bulunduğu bazı Rus hükümet yetkililerinin talimatları doğrultusunda ABD siyasetçileriyle ilişkiler geliştirmek olduğu mahkeme kayıtlarından anlaşılıyor. ABD Savcılığı, Butina’nın ismi belirsiz iki ABD vatandaşı ve Rusya’daki patronuyla birlikte çalışarak Amerikan siyasetini etkilemeye çalıştığını, ABD’de en önemli silah hakları örgütü olan “Ulusal Silah Birliği”ne (National Rifle Association) sızmaya çalıştığını, böylelikle ABD’li siyasetçilerle bir “arka kanal” oluşturmayı hedeflediğini iddia ediyor.
 
Önümüzdeki günlerde sıcak bir konu olarak küresel siyasette yerini alacak olan bu ajanlık meselesi, ABD’nin Rusya’yla Suriye, terörizm gibi konularda geliştirmeye başladığı pozitif diyaloğu baltalayıcı bir etki yapabilir.

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın