Belediyecilik tarihi meraklıları tarafından çok merak edilen bir konu. Özellikle yerel seçimler döneminde sıkça gündeme gelen belediye ve belediyecilik faaliyetlerinde sıkça tanıklık ettiğimiz durum ise belediyelerin kendi tarihi kökenlerine atıfta bulunması. Zira bir kurum ne kadar eskiyse o kadar köklüdür imajı zihinlerde önemli bir yer eder. Bu noktada Avrupa Yakası ve Anadolu Yakası olmak üzere İstanbul iki farklı parçada değerlendiriliyor. Bu yazımda ben Anadolu Yakası’nın ilk belediyesi neresi sorusuna cevap vereceğim.

Takvim 1868’i Gösteriyor

Tarihi belgelere incelendiğinde belediyecilik tarihinin Osmanlı Devleti zamanında Dersaadet Belediye Nizamnamesi’nde 6 Ekim 1868’de kurulduğu ve 21 Mayıs 1875 tarihinde de ilk beş belediyenin fiile göreve başladığı ortaya çıkmış. Bu tarihlere bakıldığı zaman belediye kavramının tarihimizde 151 yıllık bir yeri olmuş oluyor.

Anadolu Yakası’nın İlk Belediyesi

Aynı belgelerin ışığında Anadolu Yakası’nın ilk belediyesini de tespit etmiş oluyoruz. Yukarıda sözünü ettiğim ilk beş belediyeden biri de Beykoz Belediyesi ki böylece Anadolu Yakası’nda faaliyete geçen ilk belediyenin Beykoz olduğunu anlamış oluyoruz. Detaylar için Beykoz Kitaplığında yer alan “Anadolu Yakası’nın İlk Belediyesi: Beykoz 10. Daire-i Belediye” adlı yayına göz atabilirsiniz.

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın