Arap Baharı, Tunus başta olmak üzere tüm Arap ülkelerinin yaşadığı bir bunalım, sarsıntı ve depresyonlu geçirdiği bir dönemdir. 17-18 Aralık 2010 tarihleri sırasında Tunuslu bir genç olan Muhammed Buazizi, ailesinin geçimini sağlamak için pazarda meyve ve sebze sattığı bir esnada zaten zor hayat şartları altında kıt kanaat geçinirken, zabıtaların gelerek tezgâhına ve tartısına ruhsatı olmadığı için el koyması ve hakaret, şiddet ve daha birçok kötü davranışa maruz kalması ile Buazizi’nin 26 yaşında kendisini yaşadığı haksızlıklardan dolayı ateşe vermesi ile başlayan olaylardır. Ve bu olay neredeyse tüm Arap ülkelerine yayılarak çeşitli protestolara neden olur. Hastaneye kaldırılan gencin %90 vücudu yanmış durumda olarak yoğun bakımda kalır ve 2011 tarihinde hayatını kaybeder.

Arap Baharı’nın Etkileri

Arap Baharı adı altında Tunus halkı başta olmak üzere nerdeyse tüm arap ülkelerinde yaşayan halk işsizliği, yolsuzluğu, özgürlüğü, kötü yaşam koşullarını ve daha birçok sorunları protesto etmek için sokağa çıkmış ve çeşitli eylemler düzenlemişlerdir. Bundan dolayı birçok Arap ülkesinde protestolar yaşanmış ve halk ile devletin güçleri pek çok kez karşı karşıya gelmiş ve çatışmıştır. Bu eylemler ve gösterilerin sonucu onlarca yıl iktidar kalan liderler tahttan indirilerek çeşitli işkencelere maruz kalarak öldürülmüştür. Bu liderlerden bir tanesi de Libya’nın 42 yıllık lideri olan Muammer Kaddafi’dir.

Tunus halkı bu eylemler ve Arap Baharı sayesinde 23 yıllık Tunus iktidarı olan Zeynel Abidin Bin Ali ise 2011 tarihinin 14 Ocak gününde iktidardan indirildi ve yurtdışına kaçmak zorunda kaldı. Halk kendi seçim iradesi ile ülkenin başına Nahda Partisi’ni getirmiştir.

Bunun yanı sıra tüm Arap ülkelerinde başlayan tek bir ateşin sonucu iktidarlar tek tek indirilmeye başlanmış ve halk kendi özgürlüğünü istemiştir. Bir diğer örnek ise Mısır’ın 30 senelik lideri Hüsnü Mübarek’tir. Mısır’ın ilk cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi ise halk, savunma bakanı ve Genelkurmay başkanının yaptığı darbe ile görevinden alınmış ve tutuklanmıştır. Bu darbeyi protesto eden birçok Mısır halkının üzerine ateşler açılarak yüzlerce kişinin hayatlarını kaybetmesine yol açmıştır. İhvanı Müslim’in gruplarının Mısır’da yasaklanmasının yanı sıra Mübarek ile bahar dönemi yaşamaya başlayan Mısır’ın yaşantısı adeta kışa dönmüştür.

Şu an ise Arap Baharı Suriye’de yaşanmaktadır. 2010’dan bu yana etkisi halen devam eden tek bir ateşten doğan bahar, Suriye’de yüzbinlerce can aldı. Beşşar Esad ile Suriye halkı rejimden dolayı karşı karşıya gelerek iç savaş yaşamıştır. 15 Mart 2011’de başlayan bu iç savaş günümüze kadar gelmiş ve halen devam etmektedir. Bu protesto ve iç savaşta bilinen raporlara göre 200.000’den fazla kişi hayatını kaybederken 5 Milyondan fazla Suriyeli ülkesini terk ederek yakınlardaki ülkelere sığınmışlardır. 2010 tarihinde tek bir kişinin kendisini ateşe vermesi sonucu ile Yakın Doğu, Kuzey Afrika ve Orta Doğu Arap Baharı’ndan etkilenmiş ve etkisi halen devam etmektedir.

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın