Dünya genelinde gelir adaletsizlikleri, savaşlar, gelişmekte olan ülkelerdeki yolsuzluklar ve bunlara paralel olarak gelişmiş ülkelerin kendilerini tanıtma faaliyetleri dünya genelinde potansiyel göç krizlerini gündeme getiriyor. Hali hazırda Dünya’nın ciddi bir mülteci sorunu mevcut. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki yeni mülteci krizlerinin gündeme gelmesi çok uzak bir ihtimal değil. ASDA’A BCW’nin yaptığı Arap gençlik araştırması gösteriyor ki Arap gençler ülkelerini terk etmek istiyor.

Suudi Arabistan ve ABD Öne Çıkıyor

ABD ve Suudi Arabistan Göç Edilmek İstenilen Ülkeler

Geçtiğimiz beş yılda Arap ülkeleri arasında Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri öne göç edilmek istenilen ülkeler listesinde başı çekerken Arap olmayan ülkeler arasında ABD ve Türkiye zirvede.

Kim Düşman?

Dost ve Düşmanlar

Arap gençlere göre Amerika Birleşik Devletleri, İran ve Türkiye düşman ülkeler olarak görülüyor.

Kamuda Çalışmak

Çalışmak İstenilen Sektörler

Yapılan araştırmaya göre kamuda veya devlet için çalışmak açık ara önde olan çalışma alanı Arap gençler arasında. Kamuyu, özel sektörde faaliyet göstermek, kendi işi için veya ailesi için çalışmak ve kar amacı gütmeyen kuruluşlarda görev almak takip ediyor.

Arap Gençler Kendini Nasıl Tanımlıyor?

Kimlik Tanımlaması

Arap gençlerin %40’ı kendi kimliğini inancıyla tanımlıyor olsa da büyük bir çoğunluğu aşiretini veya milliyetini kendi kimliğinin önemli bir parçası olarak görüyor.

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın