İnsan doğasının olayları o günün şartlarıyla ve durumlarıyla düşünmek konusunda çektiği belli başlı zorluklar var. Çoğu zaman bugünün koşullarıyla geçmişi yorumlamaya kalkıyoruz. Buna da terimsel olarak “anakronik düşünme” diyebiliriz. Geçmişte yaşanmış ve oldukça göz önünde olan konularda aklımıza hayalimize sığmayacak zorluklar yaşanmış oluyor genellikle. Mesela bugün bizler için fotoğraf çekmek gündelik hayatta uğraştığımız çoğu işten çok daha kolay bir eylem. Peki Ay’da fotoğraflar nasıl çekildi? Şöyle düşünün, yıl 1969. Dijital kameralar daha icat edilmemiş. Bu demek oluyor ki dijital bir ekrana bakarak kareyi yakalayıp deklanşöre basamazsınız. Yani objektife bakmanız gerekiyor. Peki yer çekiminin Dünya’nın altıda biri olduğu bir ortamda astronot kıyafetleri giymişken objektife bakıp iso vs gibi ayarları yapıp deklanşöre nasıl basılır? Üstelik gün ışığı da istenilen düzeyde değil. Fotoğrafçılığa aşina olan okurlarımız fark etmiştirler, ay da fotoğraf çekmek dönemin şartlarında en az aya çıkmak kadar zorlu bir görev.

Sorumuza tekrar geri dönelim Ay’da fotoğraflar nasıl çekildi? Yazımızın devamında olabildiğince teknik detayları kısıtlı tutarak bu soruya cevap vermeye çalışacağız.

Ay’da Fotoğraflar Nasıl Çekildi?

 

 

Öncelikle astronotların nasıl fotoğraf çekebileceğinin tespit edilmesi gerekiyordu ve bunun için de pek fazla yöntem mevcut değildi. Fotoğraf makineleri boyundan asılarak kullanılacaktı ve astronotlar hiçbir ayar yapmadan sadece fotoğraf çekeceklerdi. Fakat netlik sıkıntısı olmaması gerekiyordu. Bunun için modifiye edilmiş Hasselblad 500EL modeli kullanıldı. Apollo 11 görevinde bu model fotoğraf makinesinden 3 adet mevcuttu. Neil Armstrong ve arkadaşları tarihi kareleri bu fotoğraf makineleriyle çektiler.

Ayrıca bu makinelerde Ay şartlarına uyumlu özel mercekler ve objektif devre dışı bırakıldığı için sonsuz pozlama tekniği kullanılmıştır.

 

Alakalı Yazı

2 Yorumlar

Merih 18 Kasım 2019 at 08:21

Ayrıca geçtiğimiz günlerde aya çıkıldığını ispatlamak için Nvidia yeni RTX teknolojisini kullanarak ayı ve yıldızları aynı bir kamera kadrajındaymışcasına simüle ettiler.Sonuçta simülasyon testi başarılı oldu ve Nvidia verilen bilgilerce, “anlıyoruz ki aya gerçekten çıkılmış” sonucuna ulaştı.

Burak Candan 19 Kasım 2019 at 09:00

Kıymetli bilgi için teşekkürler Merih. Aya gidilip gidilmeme konusunu yazımda spekülasyonlu olarak ele almadım. Çünkü ona girdiğim zaman çok farklı görüşler ortaya çıkıyor. Bir takım Nasa yetkilileri gidilmedi derken, Buzz Aldrin gibi aya çıkan 3’lüden biri olan ünlü bir astronot bırakın aya çıkılıp çıkılmadığını, ay ve uzay operasyonları sırasında uzaylılarla temas ettiğini bile söylüyor. Yazdığım yazı da zaten esasında gerçekten aya çıkılıp çıkılmadığını bağlamıyor çünkü verilen teknik bilgiler çıkıldığında fotoğrafın ancak bu şekilde çekilebileceğine dair oldukça ikna edici.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: