Evrende bulunan tüm yıldızların tıpkı canlılarda olduğu gibi yaşam döngüleri vardır. Tarih boyunca yıldızlar, astronomlar tarafından çok önemsendiği için bu yaşam döngülerinin özel isimleri mevcuttur. Biz bu yazımızda sizlere “Beyaz Cüce Nedir?” sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Dünya’nın dahil olduğu sistemin merkezinde yer alan Güneş gibi yıldızların sonu genç beyaz cüce olarak adlandırdığımız gök cisimleridir. Genç beyaz cücelerin yaşları genelde 12 milyardan büyüktür ve boyutları Dünya boyutlarındadır.

Genç beyaz cücelerin kütleleri Güneş’ten küçük olmasına rağmen yoğunlukları çok daha büyüktür. Bu yoğunluk değerini şöyle düşünebilirsiniz, bir adet konteynerin bir kitap büyüklüğüne kadar küçülüp sıkışması gibi bir durumdur diyebiliriz.

Emekli Yıldızlar

İçinde bulunduğumuz galaksinin barındırdığı yıldızların %97’nin yaşamlarının son evresi olarak beyaz cüce evresi öngörülmektedir. Beyaz cücelerin önemli bir bölümünün yani çoğunluğunun son reaksiyon ürünleri olan karbon ve oksijen içermektedirler.

Beyaz cücelerde atmosfere benzer yapılar tayf olarak adlandırılır. Beyaz cücelerin %80’i hidrojen yoğunluklu tayf sergiler. Geri kalanları ise helyum ağırlıklı tayflara sahiptirler.

Sıcaklık Değerleri

Beyaz cücelerin atmosfer sıcaklıkları 10.000 ile 16.000 santigrat derece iken çekirdek sıcaklıkları 20.000.000 derece civarındadır.

Bir Sonraki Durak

Beyaz cücelerin bir sonraki evreleri kristal küre evresidir. Kristal küre evresini ise bir sonraki yazımızda sizlere sunacağız.

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın