Dijital dünya ile içli dışlı olan pek çok araştırmacı, gelecek projeksiyonu yapan kişiler pek çok çalışanın özellikle beyaz yaka çalışanlarının ofisten eve kaydırılması gerektiğini, bunun zaman içerisinde kendi kendine zaten olacağını yayınlarında belirtiyorlardı. Avrupa ve Amerika’da esnek çalışma saatleri, proje bazlı günlük çalışma kotaları ve sürekli büyüyen freelancer pazarı bu ihtiyacın ayak sesleriydi diyebiliriz. Bununla birlikte beyaz yakanın evden çalışma isteğini Covid-19 salgını oldukça hızlandırdı. Geçtiğimiz aylarda yaşananlar neticesinde artık beyaz yaka ofise dönmek istemiyor desek abartmış olmayız.

%42 Ofise Dönmek İstemiyor

Kariyer.net‘in yaptığı araştırmaya göre evde düzenini oturtan ve iç disiplin sağlayabilen beyaz yaka daha verimli çalıştığı iddiasını ortaya koyuyor. Beyaz yaka içerisinde farklı iş kollarının farklı oranları olmakla birlikte oranlar birbirine yakın ve ortalama istatistiği %42‘yi işaret ediyor.

İlk Zamanların Zorluğu Geride Kaldı

Salgın sonucu evde çalışma kararı alan yöneticiler ilk zamanlar çalışma saatlerindeki kaymalardan dolayı şikayetçiydiler. Özellikle telefonla ulaşım noktasında gecikmeler yöneticiler tarafından can sıkıcı durumlar olarak sıkça dile getiriliyordu. Ancak zaman içerisinde yol, yemek, sigara molası gibi vakitlerinde belirlenen iş yükleri çerçevesinde iş saatlerine eklenebiliyor olması elbette yöneticilerin de işlerine geldi.

Normalleşme Sürecinde Konumlar Nasıl Olacak?

Normalleşme sürecinde yetkililer seyrek sosyalleşme istiyorlar kalıcı tedavi bulunana değin. Bu da bize gösteriyor ki veriminde düşüklük olmayan pek çok beyaz yaka çalışanı istediği takdirde evden çalışmaya devam edebilecek. Ancak yine de Türkiye’de iş dünyası bu verim farklılığından kaynaklanan farklı iki çalıştırma yöntemini şirket içi dengeleri bozmadan hayata geçirebilir mi bu soru işareti. Bir de şunu eklemek lazım, sosyal hayat eskiye yaklaştıkça evde çalışmak isteyen beyaz yaka performansını koruyabilecek mi? Bunları önümüzdeki süreç gösterecek.

 

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın