Bill Gates Vakfı olarak da bildiğimiz vakfın, tam adı Bill & Melinda Gates Foundation ismiyle faaliyet gösteriyor. Vakfın dünya çapında bağışları ve organizasyonlara destekleri var. Özellikle mülteci, sağlık gibi konularla ön plana çıkan bir vakıf. Bu vakıfla ilgili birkaç materyal topladım. Topladığım materyalleri toplamak gayet basit çünkü internette vakfın resmi sitesinde yayınlanmış durumdalar. Bunun dışında güncel birkaç konuyu da birleştirip birkaç basit fikir yürüteceğim. Konumuza Bill Gates Vakfı Türkiye bağışları ile başlayalım. 

Vakfın Türkiye Bağışları

Vakfın faaliyet gösteren sitesinde benim bulabildiğim toplamda dört kalem olmak üzere toplamda 30 milyon dolar civarı bir rakam karşımıza çıkıyor. Bu bağışlardan iki tanesi Hacettepe Üniversitesine “Global Kütüphaneler” başlığı altında yapılmış. Diğer iki bağış ise “Global Geliştirme” başlık altında Assistance Coordination Unit kurumuna yapılmış.

Bill Gates Vakfı Hacettepe Bağışları

Vakıf, Hacettepe Üniversitesine iki kalemde toplamda 10 milyon dolara yakın bir bağışta bulunmuş.

Hacettepe Kütüphane Bağışı Görsel 1
Hacettepe Kütüphane Bağışı Görsel 2

Bağışın linklerini aşağıya bırakıyorum.

https://www.gatesfoundation.org/How-We-Work/Quick-Links/Grants-Database/Grants/2015/11/OPP1131256

https://www.gatesfoundation.org/How-We-Work/Quick-Links/Grants-Database/Grants/2013/04/OPP1011079

Bill Gates Vakfı ACU Bağışları

Mülteci konusunda Gaziantep merkezli faaliyet gösteren kuruma Vakıf’tan iki kalem olmak üzere toplamda 20 milyon civarı bağış yapılmış.

ACU Bağışı Görsel 1
ACU Bağışı Görsel 2

Bağış linkleri:

https://www.gatesfoundation.org/How-We-Work/Quick-Links/Grants-Database/Grants/2014/04/OPP1109108

https://www.gatesfoundation.org/How-We-Work/Quick-Links/Grants-Database/Grants/2020/03/INV-004849

Bill Gates ve Çin İlişkileri

Çinli firmaların ısrarla Google tabanlı uygulamalardan çıkmak istemesi, Facebook ve şirkete ait tüm sosyal medya uygulamalarına karşı alternatifler üretmesine rağmen Microsoft ile herhangi bir kapışma söz konusu değil. Bu bir çaresizlik mi yoksa anlaşmamı elbette bilemiyorum. Teknoloji dünyasını ve siteleri takip ettiğimiz zaman iki taraf arasında herhangi bir gerilim söz konusu değil.

Covid-19 aşısına karşı uygulanması planlanan Çin aşısının ilk olarak Hacettepe Üniversitesi’nde uygulanıyor olması ve Bill Gates vakfının bağış yapması da üniversitenin global arenadaki geçerliliği olarak yorumlanabilir.

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın