İnsanoğlu gittiği her yere iyi veya kötü tüm huylarını ve özelliklerini götürmekle meşhur bir varlık. Elbette türümüzün bu yönü, uzayda da sıradan ama uzayda olduğu için haber değeri taşıyan davranışlar sergilenmesine sebep oluyor. Bir uzay polisiyesi yazımızda sizlere bir suç girişiminden ve bu suçun doğurduğu sonuçlardan bahsedeceğiz.

Uzay Suçları

Uzayda çeşitli ülkelerin üstleri bulunmakta. Nasa, Avrupa Uzay Ajansı, Uluslararası Uzay İstasyonu gibi uzay çalışmalarının yapıldığı çeşitliği üstler mevcut. Bu üstlerde yaşanacak adli vakaların ele alınış tarzı üstün kime ya da kimlere ait olduğuna göre değişiklik göstermekte. Ülkelerin müstakil üstlerinde işlenecek suçların o ülkelerin yasaları ve sistemi tarafından yargılanırken Uluslararası Uzay İstayonu pratikte aynı olmakla birlikte uygulamada biraz daha farklı özelliklere sahip.

Uluslararası Uzay İstasyonu

Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) kuruluş ilkeleri itibariyle Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Rusya, Japonya ve Avrupa Uzay Ajansı‘nın ortak malı olarak tanımlanmış durumda. Bu bölgede işlenecek suçlar, suçu işleyen personelin vatandaşlık bağıyla bağlı olduğu ülkenin hukuk sistemi tarafından ele alınıyor. Örneğin UUİ’de bir Japon astronot bir suç işlerse yargılama Japonya’da gerçekleşiyor.

Bir Uzay Polisiyesi

Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ)’nda yaşanan olay ise hayli ilginç. Olayın kahramanı Amerikan Hava Kuvvetleri‘nde yarbay rütbesine sahip kadın astronot Anne McClain. Ortaya atılan iddiaya göre McClain, UUİ’de iken arkadaşının banka hesaplarına izinsiz girişim denemesinde bulunmuş. Arkadaşı ise bu durumu fark edip şikayetçi olmuş durumda. McClain ise o dönem içerisinde sadece faturaları ödemek için yeterli para olup olmadığını merak ettiğini ve bir kötü niyet barındırmaksızın hesaplara bu yüzden erişmeye çalıştığı iddiasında.

McClain’i Kim Yargılayacak?

Söz konusu suçu McClain’in işlediği iddia edildiği ve McClain de NASA‘ya bağlı bir astronot olduğu için soruşturmayı NASA yürütecek. Bir suç tespiti yapıldığı takdirde yargılama Amerikan mahkemeleri tarafından gerçekleştirilecek.

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın