Tabiatta dengeler bazen insan eliyle bazen de sıra dışı durumlar neticesinde bozulabilir. İnsanoğlu olarak doğal varlıklarımızı, vahşi yaşamı ve tarım ürünlerimizi korumak istememiz gayet normal. Ancak bu mücadelede kimyasal kullanmak hem korumaya çalıştığımız varlıklarla ilişkili ekosistemin diğer canlılarına hem de bize ciddi zararlar veriyor. Bu zararlara ek olarak kimyasal çözümler yatırım yaptığımız varlığın da geleceğini geri dönüşsüz bir şekilde tehlikeye atıyor ve biz kimyasal kullanarak sürdürülebilir olmayan günü kurtarma operasyonuna girmiş oluyoruz. Mücadelenin en güzel yolu, sistemin dengesini bozmayacak şekilde zararlıların bulunduğu yere doğal rakiplerini yerleştirmek. Tıpkı böceksavar mantarlar ile böceklere karşı mücadele etmek gibi. Orman Genel Müdürlüğü‘nün doğal mücadele yöntemleri üzerinde güzel uygulamaları olduğunu görüyoruz. Böceksavar mantarlar uygulaması da bu uygulamalardan bir tanesi.

Yalancı Kelebek ve Kahverengi Kokarca Böcekleri

Son dönemlerde doğal güzelliklerimiz içinde inci gibi parlayan Doğu Karadeniz ormanlarında Görülen Yalancı Kelebek Kahverengi Kokarca böcekleri, kısa surede tarım ve orman alanlarına ciddi zararlar vermeye başladı. Özellikle kestane, sarıçam, karayemiş, yabani hurma gibi bitkilerin tohumlarını emerek zarar vermesi ormanları ciddi bir tehdit altında bırakıyor.

Orman Genel Müdürlüğü, tarım ve orman alanlarında 200’den fazla bitkide zarara neden olan Yalancı Kelebek (Ricania simulans) ve Kahverengi Kokarca (Halyomorpha halys) böcekleri ile mücadele için Artvin Orman Bölge Müdürlüğü ile bir proje hazırladı. Biyolojik, biyoteknik ve mikrobiyal mücadelede Yalancı Kelebek ve Kahverengi Kokarca’ya karşı Doğu Karadeniz Ormanlarında uygulama yapılarak yaygınlaştırılacak popülasyon artışının önüne geçilerek mücadelenin artırılması sağlanacak.

Beauveria spp. mantarı laboratuvar şartlarında üretilip saflaştırıldıktan sonra laboratuvar deneyleri gerçekleştirildi. Entomopatojen fungusun sahadaki hedef zararlıya karşı yüzde 85’den fazla etkili olduğu, hedef zararlının yoğun olarak alanlara bulaştırılmak koloninin tamamlanması sağlandı. Yalancı Kelebek böceğine karşı asılan feromonlara 2019 ve 2020 yıllarında tuzaklara ortalama 5.000 adet böcek düştüğü tespit edildi.

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın