Zincir manasına gelen catena kelimesinden türemiş olan Catenaccio, manasının da kapı kilidi olmasından dolayı aslında hangi parametrelerle futbol taktikleri tarihine adını yazdırdığının sinyalini vermektedir. Savunma başarısıyla nam salmış İtalyanlar, aynı şekilde Catenaccio sistemi özelinde de geçmişte ve günümüzde öncelik olarak “gol yememek” parolasını yeşil sahalara yansıtmayı amaçlamıştır.

Catenaccio sistemi ile futbol taktik dehaları arasına adını yazdırmış isim Arjantinli teknik direktör Helenio Herrera, FC Internazionale Milano’da görev aldığı 1960- 1968 seneleri arasında kazandığı kupalarla da İtalyan futbolu tarihine adını yazdırmıştır. Görevde kaldığı sürede 3 kere Seria A şampiyonluğu (1963, 1965, 1966) ve 2 kere Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası (1964, 1965) kazanarak Catenaccio sistemini en iyi uygulayan teknik direktör olarak tarihe geçmiştir.

Catenaccio, taktiksel dizilim açısından 3’lü veya 5’li savunma sistemlerinin varyasyonlarına uyum sağlamaktadır. Savunma diziliminde olmazsa olmaz, libero olarak tarif edebileceğimiz “süpürücü” özellikli savunmacının varlığıdır. Libero pozisyonunda oynayan futbolcunun; atletizm, pozisyon alma kabiliyeti ve önsezi becerileri başta olmak üzere fiziksel ve zihinsel yeteneği üst düzey olmak zorundadır. Savunma çizgisinin arkasında bulunması sonucu, aslında rakip hücumcularının karşılaşacağı 2. bir engel olma durumunu ortaya çıkarmaktadır. Hücum özelinde bahsetmemiz gereken kavramlar; kontra atağa dayalı hızlı çıkışların bolca gerçekleştiği, 3’lü veya 2’li hücumcuların bu oranda rakip savunma arkasına sarkabilme kabiliyeti olduğu söylenebilir.

Bu tanımlamalar ve açıklamalar ölçeğinde bakacak olursak Mircea Lucescu’nun Galatasaray ve Beşiktaş dönemlerinde oynattığı sistemin net bir şekilde Catenaccio yorumu olduğu rahatlıkla söylenebilir.

 

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın