Çedar Adamı (Cheddar Man) Nedir?

Çedar Adamı olarak bilinen kalıntı, İngiltere’de Çedar Kanyonu (Cheddar Gorge) olarak bilinen bölgede, Gough’s Mağarası‘nda bulunan bir iskelet bütünüdür. Kalıntının yaklaşık 9000 yıl öncesine, M.Ö. 7150 tarihine ait olduğu düşünülmekte, bu nedenle Mezolitik Çağ kapsamında ele alınmaktadır.

Britanya’nın Bilinen İlk İnsan Kalıntısı Nasıl Öldü?

Çedar Adamı’nın yapılan araştırmalar sonucunda çok zor şartlarda hayat mücadelesi verdiği anlaşılıyordu. Bir saldırı sonunda, zorlu bir şekilde hayatını kaybettiği tespit edildi. Mahiyeti, Britanya’nın parçaları bir bütün olarak bulunmuş en eski insan iskeleti olan Çedar Adamı, 1903 yılında yapılan kazılarla ortaya çıkarılabilmişti. Bu kalıntılar, şu gün İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Doğal Tarih Müzesi‘nde (Natural History Museum) saklanmakta ama artık özel durumlar haricinde sergilenmemektedir. İskeletin birebir modellenmiş bir kopyası ise, kalıntının bulunduğu coğrafyada, Cheddar Kasabası’nda yer alan “Çedar Adamı ve Yamyamlar Müzesi‘nde” sergilenmektedir.

Fakat araştırmacılar bu kalıntının bir saldırı sonunda öldüğü konusunda mutabık olsalar da, vakanın nasıl gerçekleşmiş olduğu hala gizemini korumaktadır. Kafasında açılmış delik, kendi türü tarafından bir saldırıya uğradığına işaret etmektedir. Bununla birlikte kalıntının bulunmuş olduğu Gough’s Mağarası, Orta Taş Devri insanları tarafından, yamyamlık, avcılık ve ikinci mezar gibi amaçlarla, bir depo ve saklama alanı olarak kullanılmıştır.

Yakın zamanda yapılan araştırmalar sonucunda, kalıntının bulunduğu bölgede yaşayan bir tarih öğretmeninin ise onun akrabası olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın