Takvimler Eylül ayını gösterirken, akşam saatlerinde havanın serinliyor oluşu da sonbaharın geldiğini haber veriyor. Güneş ışınları altında ya da tuzlu ve klorlu suların içinde geçirilen uzun saatler sonucunda pek çoğumuz istediği bronz tene sahip olsa da mevsimin değişmesi ile birlikte cildimizin tehlike altında olduğu gerçeğiyle yüz yüzeyiz. Süreç sonucu da aklımıza şu sorunun gelmesi gayet normal: Cildimiz sonbahara hazır mı? Bu tehlikeler arasında güneş lekeleri, ciltte kırışıklık ve elastikiyet kaybı ile kılcal damarların belirginleşmesini sayabiliriz. Ancak gerekli bakımlar ile önlem alındığında sonbaharın gelmesini cildimiz için tehlike olmaktan çıkararak, mevsimin tadını çıkarabiliriz.

Tehlikenin nedenleri ve sonuçları nelerdir?

Sonbaharın gelmesi ile birlikte oluşan hava değişimi cildin savunma mekanizmasını yavaşlatarak kolajen yapının hasar görmesine neden olmaktadır. Bunun sonucunda ciltte hücre yenilenmesi azalır ve protein kayıpları ortaya çıkabilir. Ciltte meydana gelen bu problemler, cilt kanseri ile sonuçlanabilecek derecede önemli sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle özellikle hassas cilde sahip olan kişiler mevsim geçişlerinin yaşandığı dönemlerde ciltlerine ekstra dikkat etmeli ve cilt bakımlarını ihmal etmemelilerdir.

Cilt temizliği neden önemli?

Deri yüksek sıcaklık altında bir tür savunma mekanizması geliştirerek, sıcağın meydana getireceği kurumayı önlemek adına terleme fonksiyonunu aktif eder. Terleme ile birlikte cildin gözeneklerinde yağlanma meydana gelir. Cildin temizliğinin iyi yapılmadığı durumlarda biriken bu yağlar gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Tıkanan gözenekler zamanla yağ bezesi olarak da bilinen yağ butonlarının oluşmasına sebep olmaktadır.

Peeling işlemini kimler uygulayabilir?

Mevsim geçişlerinde yaşanan sıcaklık farkları cilt üzerindeki tabakanın kalınlaşmasına neden olmaktadır. Bu kalınlaşmayı önlemek için ise peeling ve mezoterapi gibi işlemler yapılmaktadır. Bu işlemler ciltteki kalın tabakanın incelmesine ve cildin hava kanallarının açılmasına fayda sağlamaktadır. Ancak cildi çok hassas olan kişilere bu bakım türü önerilmez. Bu nedenle peeling işleminin uzman kişilere yaptırılması oldukça önemlidir.

Cilt kuruluğunu önlemenin yolları nelerdir?

Sonbaharda ciltte en yaygın olarak görünen problem cilt kuruluğu ve buna bağlı olarak çatlakların oluşumudur. Yüz bölgesinde yoğun olmak üzere vücudun her bölgesinde oluşabilen bu çatlakları önlemek için duş sırasında mümkün olduğu kadar sıcak su kullanılmaması, duş süresinin kısa tutulması gibi fiziki tedbirlerin yanı sıra, bol su tüketimi (günde yaklaşık iki litre) ile A,C,E vitaminleri ile Omega-3 açısından zengin besinlerin tüketilmesi gibi beslenmeye yönelik tedbirler alınabilir.  Bu tedbirlerin haricinde cildin ihtiyacı olan nem dengesini koruyabilmesi için nemlendirici ürünler kullanmak son derece önemlidir.  Kullanılacak ürünlerde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar ürünün PH seviyesi ve ilgili dermatolojik testlerden geçirilerek uygunluk belgesi almış olmasıdır.

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın