“İşgalci Çin ve Çin Kültürü” yazımda konuyu oldukça geniş bir bakış açısıyla ele almıştım. Bundan sonraki birkaç yazımda çemberi biraz daha daraltacağım. “Çin Komünist Devleti ve Afrika Stratejisi” daraltma stratejisinin ilk taşı olacak. Haydi Bismillah.

FOCAC

Geçtiğimiz yıl eylül ayında FOCAC(Çin-Africa İşbirliği Forumu)’da Çin Başkanı Xi Jinping konuşma yaptı. Konuşmasında Jinping, Çin’in Afrika’ya çeşitli kalemler altında ekonomik olarak 60 milyar dolarlık destekte bulanacağını açıkladı. Bu destek kalemlerinden bazıları şöyle:

 • 20 milyar dolar kredi limiti
 • 15 milyar dolar yardımlar, faizsiz borçlar ve imtiyazlı krediler
 • 10 milyar dolar yatırım finansmanı

Sadece yukarıdaki rakamlara bakarak bile ciddi bir “tüketim ve borçlandırma” ekonomisi inşa edildiğini görebiliriz. Elbette bu yeni bir şey değil. Daha değişik rakamlara buradan geçiş yapabiliriz.

Nijerya

Nijerya, Çin’in en fazla yatırım yaptığı ülke durumunda. Nijerya’nın pastadan aldığı pay %17. Peki Nijerya’da ne var?

Nijerya’daki belli başlı yatırım alanları şöyle:

 • Hidrolik enerji
 • Petrol
 • Demir yolu (ulaşım)
 • Telekom
 • Değerli metaller

Bu yatırımları yapan firmalar:

 • CNOOC
 • China Great Wall
 • China Railway Construction
 • China Energy Investment Corporation

Sadece son 13 yılda Çin’in Nijerya yatırımı 50 milyar $. Afrika’daki en büyük yatırım alanları enerji, taşımacılık ve metal alanlarında. Buradaki ulaşım, taşımacılık ve demir yolu yatırımlarını iyi niyetli almayın. Yıllar önce Marx ve Engels’in bir makalesinde okumuştum (ne yazık ki makalenin adını hatırlamıyorum), makalede vahşi kapitalist ülkelerin ulaşım yatırımlarının tamamen “sömürü” amaçlı olduğu belirtiliyordu. Çin’in Afrika ulaşım yatırımlarının bu tespitle bire bir örtüştüğünü söyleyebilirim.

İçeriden bilgi

Çin’in Afrika yatırımları tamamen nizami hareketlere dayalı değil. Çinli firmalar girdikleri ülkelerde yasal ve yasa dışı her türlü aksiyomları göstermekte. Değerli metal alanları Çinli çeteler (Afrika’da Çinli işçi sayısı da artmakta) tarafından kontrol edilmekte. Konuyla ilgili meraklılar Afrika’daki Amerikalı altın madeni yatırımcılarının yaşadıklarını araştırabilir.

Olan ve Olabilecek

Çinli şirketler Afrika’nın tamamıyla iş ilişkisi kurmuş durumda. Bu kıtada devasa bir sömürü, tüketim ve borç sistemi kuruluyor. Ama kıtada ne olup bittiği hiç önemli değil. Örneğin Çin’in Yemen’deki yatırım rakamı 1.8 milyar $ civarında. Yemen’deki insani durum ise tabiri caizse hiç umurlarında değil.

Biz ülke olarak günde 5 milyon ekmek israf eden bir ülkeyiz. Sadece ekmek israfı ortadan kalkacak olsa her ay yaklaşık 150.000.000 TL’lik kar amacı gütmeyen insanı ve kültürel yatırım yapabiliriz. Bu rakamlar Afrika insanında çok şeyi değiştirebilir. Pek çok alan farklı bir şekilde parsellenebilir.

Kaynakça:

https://www.brookings.edu/blog/africa-in-focus/2018/09/06/figures-of-the-week-chinese-investment-in-africa/

http://www.aei.org/china-global-investment-tracker/

https://www.iha.com.tr/haber-turkiyede-ekmek-israfi-gunde-5-milyon-ekmek-cope-gidiyor-712918/

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın