Son zamanların çok konuşulan konularından biri de Deepfake teknolojisi! Son günlerde yapılan sayısız haber ve içerikte gördüğümüz gibi, deepfake teknolojisi ile hazırlanmış bir yüz değiştirme videosu ile gerçek ve sahte olan birbirinden ayırt edilemez duruma geldi. Ses ve görsel üzerinden yapılan en etkili manipülasyon olan deepfake, şimdiden gelecek hakkında karanlık düşüncelere ve komplo senaryolarına sürüklüyor bizi.

Deepfake Nedir? Nasıl Yapılır?

Deepfake teknolojisi kullanılarak yapılmış amatör ve profesyonel birçok video çalışmasını internette bulabilirsiniz. Deepfake teknolojisi, gerçek bir kişinin mimik ve dudak hareketlerini birebir kopyalayabiliyor. Yazılım, oldukça hızlı ve isabetli bir öğrenme sürecine sahip. Böylece, benzemek istenen kişinin hareketleri ve siması birebir taklit edilebiliyor. Böylelikle taklit eden ne yaparsa yapsın, ne söylerse söylesin, taklit edilmek istenen kişinin suratında sözleri ve hareketleri belirmiş oluyor.

Deepfake Kullanarak Kendimi Bir Ünlüye Benzetebilir miyim?

Basit düzeyde, Deepfake teknolojisini içeren yazılım ve aplikasyonlar kullanarak, kendinizi istediğiniz ünlüye, siyasetçiye, pop yıldızına ya da internette videosu bulunan herhangi birine benzetebilirsiniz.

Deepfake Tehlikeli mi?

Deepfake teknolojisi ile rahat bir şekilde, bir ünlünün ya da sıradan bir insanın yüzünü, bir porno film oyuncusunun yüzüyle değiştirebilirsiniz. Algı yönetimi maksadıyla, profesyonel stüdyolarda çalışılmış birçok kare ile, hayatını baskı altına almak istediğiniz birini tehdit ve şantaj ile istenilen noktaya çekebilirsiniz. Gerek ferdi, gerekse toplumsal birçok algı operasyonunda deepfake tesirli bir şekilde kullanılabilir. Bu teknoloji kullanılarak, ölüleri bile hayata döndürebilirsiniz!

CycleGAN Nedir?

Ayrıca Deepfake kadar korkunç bir başka teknoloji ise CycleGAN. Bu yazılıma bir sonraki yazımızda değineceğiz.

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın