Her suçlu iz bırakır, bazısı ise olay mahaline geri dönmeden duramaz. Standart, fiziksel mağazanızı korumanın pek çok yöntemi var. Hem de bir seferlik yatarımlarla mümkün olabilen korumalar. Örnek vermek gerekirse kepenk, kırılmaz cam, güvenlik kamerası gibi önlemler çoğu zaman bir seferlik yatırımlardır. Tüm bunların dışında hiçbir çaba harcamadan doğal olarak da mağazanız güvenlik altında olabilir. Apartman sankinleri, komşu dükkanlar, bekçiler ve polisler… Bütün bu asayiş öğeleri sizin mağazanızla suçlular arasında bir kalkan görevi görür. Ama ne yazık ki internet ortamının dinamikleri günlük hayatımızdan çok farklı. En basitinden dükkanınızda olduğu gibi apartman sakinleri, komşular, nöbet tutan bekçiler; bunları hiçbiri internet ortamında yok. E-ticaret siteniz bir başına yapa yalnız sanal dünyanın sokaklarında. O yüzden başlıkta belirttiğimiz gibi e-ticaret büyük emek ister, emeklerinizi koruyun!

E-Ticaret Sitelerimiz için Doğrudan Tehditler

Bir e-ticaret sitesinin en büyük kabusu kredi kartı bilgilerinin çalınmasıdır. Bu tarz bir saldırı aldığınız takdirde saldırıyı yapan taraf veya taraflar ile bilgilerin çalınmasına sebep olan firma hukuki olarak büyük bir sorumluluk altına girer. Konuyu gelin tarafların açısından incelemeye devam edelim.

Firma Tarafı

Firma tarafı tıpkı kredi kartı bilgisi çalınan kişiler gibi aslında mağdur durumdadır. Ancak bilgisi çalınan mağdurlardan farklı olarak soruşturmaya girmesi, mağdur olduğunu ispat etmesi gerekmektedir. Görev ihmali, kötü niyetli bir yaklaşım tespit edildiği anda firma, kullanıcı sözleşmelerinde yer alan tazminat sorumluluklarını yerine getirmek zorundadır. Hiçbirimizin okumadığı kullanıcı sözleşmelerinde bu tarz durumlar için müşterileri koruyan pek çok madde yer almaktadır, alması gerekmektedir.

Müşteri Tarafı

Müşteri tarafı bu tarz bir durumda firmaya göre daha rahat bir pozisyondadır. Öncelikle kesin mağdurdur. Onun dışında kaybolan hakları hem banka hem de e-ticaret firması için korunmaya çalışılır. Özellikle bankalar bu tarz vakaları tespit etmede ve kart erişimlerini kısıtlama noktasında çok sıkı çalışmaktadır. Ancak kaybolan kişisel bilgiler ne yazık ki devasa illegal algoritma bulutlarındaki yerlerini alırlar. Maddi kayıp yaşanmasa bile ad, soyad, parola ve pek çok kişisel bilgi kaybolabilir.

Bilgisayar Korsanı Tarafı

Genelde bu tarz hırsızlık organizasyonları yurt dışı ipler üzerinden uluslararası suç kapsamına girecek şekilde ekipler tarafından gerçekleştirilmektedir. Şekli ne olursa olsun suçlular yakalandığı takdirde suçlular, çok ağır yaptırımlara maruz kalacaklardır.

E-ticaret Sitelerimiz için Dolaylı Tehditler

Her türlü spam hareketleri, özellikle ve özellikle spam sitelerden sitemize çıkan linkler başta olmak üzere bu tarz dolaylı gözükebilecek hareketlere karşı önlemimizi almayışız. Bu alanda işinde yetkin bir webmaster ile çalışmak çok önemli.

 

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın