Son yıllarda sıklıkla gündeme gelen ve ülkemizin de atılımda bulunduğu alanlardan biri olan elektrikli araç kullanımı konusunda açıklanan verilere bakıldığı zaman ciddi bir trend artışı olduğunu görüyoruz. 2015 yılı sadece 720.000 adet elektrikli araç kullanımdayken bu sayı 2019 yılına gelindiğinde ciddi bir sıçrama gösterdi. 2019 yılında dünya çapında kullanımda olan elektrikli araç sayısı 4.79 milyona ulaştı. Bu artışa bakarak söyleyebiliriz ki elektrikli araç trend oldu.

Elektrikli Araçlara İlgi Artıyor

Kullanımda olan elektrikli araç sayısı 2012 yılında yalnızca 110.000 adet kadardı. 2015 yılı itibariyle bu sayı 720.000’e yükseldi. 2016 yılına gelindiğinde ise sayının 1.18 milyona ulaştığını görüyoruz. 2016-2019 yılları arasında ise filoya yeni katılan araçlarla birlikte 4.79 milyon adete ulaşıldı. Güncel istatistiklerin paylaşılmasıyla birlikte sayının yine ciddi bir artış kaydedeceği bekleniyor. Zira 2020 yılının ilk çeyreğinde Tesla Firması 88 bin 400 araç teslim etti.

En Büyük Elektrikli Araç Pazarı

Yeni teknolojilerin keşfi ve uygulanması noktasında günümüzde en çok öne çıkan ülke Çin. Dolayısıyla elektrikli araçlar için en büyük pazar da günümüz itibariyle Çin otomotiv pazarı. Geçtiğimiz günlerde Tesla Motors’un üretim ve satış kanalları noktasında birincil hedefinin Çin olarak değiştirilmesi gündeme zaten gelmişti.

En Çok Satan Elektrikli Araç Modeli Hangisi?

Yapılan açıklamalara ve sayılara baktığımız zaman dünya genelinde en çok satan elektrikli aracın Tesla Motors’a ait olan Model 3 olduğunu görüyoruz.

Türkiye’de Ne Kadar Elektrikli Araç Var?

Türkiye’de güncel istatistiklere baktığımız zaman trafikte dolaşım halinde 44 bin 291 elektrikli ve hibrit otomobil olduğu bilgisine ulaşıyoruz.

Kaynaklar:

Elektrikli araçlar hakkında ayrıntılı döküman için bknz: Elektrikli Araçlar ve Bataryalar

İstatistik Veriler: Ajans Press

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın