Döviz kurlarının çok hareketli olduğu bu günlerde, kişilerin merak ettiği konulardan biri euro fiyatlarının neye göre arttığı ve düşüş gösterdiğidir. Bu değişimin sebebini yazımızda sizlere açıklamaya çalıştık.

Para piyasasındaki kur değişimleri, piyasadaki gerçek kişilerin taleplerine göre şekillenmektedir. Kısacası hangi para birimine talep daha fazla ise, kur buna göre şekillenir. Talepler doğrultusunda piyasada paritelerinin değişmesi ile, para birimlerinden biri değer kaybı yaşarken, diğer biri değer artışı gösterir.

Euro’nun Düşmesinin ve Yükselmesinin Nedenleri

Euro, yurt içinde takip ettiğimiz iki önemli dövizden biridir. Euro’nun düşüşleri ve yükselişleri parite hareketleri ile takip edilmektedir. Euro-Dolar paritesinin aşağı inmesi ve yukarı çıkması, Euro’nun düşüşü ve yükselişi ile doğru orantılıdır. Aynı zamanda Euro’nun düşüşe veya yükselişe geçmesi Euro’nun Avrupa para birimi olması nedeniyle tamamen Avrupa ile alakalı bir durumdur.

Euro, Avrupa’daki belirli ülkelerin kullandığı bir para birimidir. Ülkesel sorunlar, Euro’nun değerini etkileyen faktörlerin başında gelmektedir. Avrupa Merkez Bankası faizlerde arttırıma giderse, Euro Doların karşısında değer artışı yaşamaktadır. Euro-Dolar paritesi yukarı yönde hareket ediyorsa global anlamda euro-dolara karşı değer kazanır. Eğer aşağı yönde hareket ediyorsa euro-dolara karşı değer kaybetmektedir.

Euro kurlarındaki değişimin nedenlerinden biri de siyasettir. Kısacası kurların bir de siyasi boyutu vardır. Ülkede yaşanan siyasi gerilimler, para piyasalarını çok yakından ilgilendirir. Yaşanan siyasi gerilimlerin borsayı olumsuz olarak etkilemesinden sonraki adım ise döviz fiyatlarının etkilenmesidir.

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın