Fenerbahçe ve Galatasaray, Türk spor tarihine damga vurmuş 100 yıllık çınarlar olarak milyonların kalbinde yer etmiş 2 güzide kulübümüz. Her 2 spor kulübünün tarihi başarılarında yer almış ve en nihayetinde bir dönem futbolseverlerin gönlünde yer edinebilmiş birçok futbolcu, ezeli rakibinin formasını da giyebilme şerefine ulaşmıştır. Bu isimler ayrıca Türkiye A Mlli Takımı‘nın Dünya Kupası veya Avrupa Şampiyonası‘ndaki başarılarında da pay sahibi olabilmiş, Türkiye 1. Ligi’nde hala kırılamayan gol sayısı ile Avrupa futbol gündemine damga vurabilmiştir. Sizler için hem Galatasaray hem de Fenerbahçe formasıyla Türk futboluna önemli hizmetleri dokunmuş futbolcuları derledik.

Emre Belözoğlu

Henüz 15 yaşındayken Galatasaray altyapısına transfer olan Emre Belözoğlu, Galatasaray A Takımında 4 sene forma şansı buldu ve 3 Türkiye 1. Lig Şampiyonluğu, UEFA Kupası ve Avrupa Süper Kupası‘nı kazanarak genç yaşında büyük başarılara imza atmıştır. Avrupa macerasından sonra 2008 senesinde Fenerbahçe ile sözleşme imzalayan başarılı oyun kurucu, kulübüne etmiş olduğu hizmetler neticesinde ikon isim haline gelmiştir. Halen futbol yaşantısına Fenerbahçe forması ile devam eden Emre Belözoğlu, ilerlemiş yaşına rağmen başarılı performansı ile Türkiye A Milli Takımı‘nda da yer almaktadır.

Abdullah Ercan

1998 yılının Temmuz ayında Trabzonspor‘dan Fenerbahçe’ye transfer olan Abdullah Ercan, 5 sezon boyunca Fenerbahçe formasını giymiştir. 2000-2001 sezonunda şampiyonluk sevinci yaşayan başarılı sol kanat oyuncusu, 2002 Dünya Kupası‘nda üçüncü olan Türkiye A Milli Takımı’nın önemli parçalarından biri olmayı başarabilmiş ve milli takım düzeyinde elde ettiğimiz  en önemli başarının mimarlarından biri olmuştur.Fatih Terim yönetimindeki Galatasaray’a 2003 yılında transfer olan Abdullah Ercan, 1 sezon Galatasaray forması giymiştir.

Fatih Akyel

Galatasaray altyapısından yetişen Fatih Akyel, 1997 – 2003 yılları arasına sığdırdığı başarılarla adından söz ettirmiştir. Bu süre zarfında Galatasaray ile 3 kez 1. Lig Şampiyonluğu, UEFA Kupası ve Avrupa Süper Kupası, Fenerbahçe ile 1 kez 1. Lig Şampiyonluğu yaşamış, 64 kez A Milli Takım forması giymiş ve 2002 Dünya Kupası kadrosunda da yer almıştır.

Servet Çetin

2003 yaz transfer döneminde Denizlispor’dan Fenerbahçe’ye transfer olan A milli defans oyuncusu Servet Çetin, Fenerbahçe forması ile 3 sezon oynamış ve 2 Türkiye Süper Ligi şampiyonluğu sevinci yaşamıştır. 2007-2008 sezonundan itibaren 5 sezon boyunca bu kez Fenerbahçe’nin ezeli rakibi Galatasaray‘da forma giyen başarılı isim, yine 2 kez Türkiye Süper Ligi şampiyonluğu elde ederek kupa koleksiyonunu genişletebilmiştir. 2008 Avrupa Şampiyonası kadrosunda ilk 11 oyuncusu olan başarılı isim, 59 kez A Milli formasını giyebilme başarısı elde etmiştir.

Tanju Çolak

Türkiye 1. Lig kariyerinde Galatasaray forması ile 2, Fenerbahçe forması ile 1 kez olmak üzere toplam 5 kez gol krallığı sevinci yaşayan Tanju Çolak, 4 sezon Galatasaray forması ile mücadele etmiş ve 1 şampiyonluk yaşamıştır. 1991 yılında Fenerbahçe’ye transfer olarak futbol gündemini sarsan başarılı golcü böylelikle 2 ezeli rakipte de forma giyme fırsatı yakalamıştır. 1987-88 sezonunda attığı 39 golle bir sezonda atılan gol sayısı rekorunu Galatasaray efsanesi Metin Oktay‘ın 38 golü üzerine çıkarak elde etmiştir. Bu başarısı ile Tanju Çolak, France Football dergisinin Altın Ayakkabı ödülünün de sahibi olmuştur.

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın