Manchester United başkanvekili Ed Woodward, geçtiğimiz mali yıl dönemi ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. Son yıllarda futbol ekonomisi ile ilgili çarpıcı gelişmelerin yaşandığı İngiliz devi Manchester United’ın son mali yılda 627.1 milyon £ rekor gelir elde ettiğini duyuran Ed Woodward, kulübün ekonomisinin geldiği seviyeyle birlikte kupalar kazanmayı ana hedef belirlediklerinin hatırlatmasını da ihmal etmedi. Woodward’ın açıklamasında dikkat çeken cümle “Kulüp felsefesine paralel olarak takımı yeniden inşa etmeye ve gençlik sistemimizi güçlendirmeye devam etmeyi planlıyoruz” şeklindeydi.

2019 yaz transfer döneminde Premier Lig kulüpleri arasında rekor transfer bonservisi harcaması ile damga vuran Manchester United, Harry Maguire, Aaron Wan-Bissaka ve Daniel James gibi isimlere 145 milyon £ harcamayı ihmal etmedi. Ancak bu harcanan yüksek bonservis rakamının, Belçikalı forvet Romelu Lukaku‘nun Inter Milan’a 74 milyon £’ya satılmasıyla dengelendiği de söylenebilir. Bununla birlikte ortaya çıkan ekonomik dengelenme ve rekor gelir elde etme durumu, saha içi başarılarla paralellik göstermemesi sebebiyle Manchester United taraftarını hoşnut etmemiştir. Sir Alex Ferguson yönetiminde 27 sene boyunca kazanılan büyük başarılar ve kupalar, taraftarın beklentilerinin karşılanmasını zorunlu kılan en önemli detay konumundadır.

Büyük beklentilerle başa getirilen Jose Mourinho‘nun görevden ayrılmasıyla başa geçen Ole Gunnar Solskjaer, Manchester United’ın 2018 2019 sezonunu etkileyici bir oyunla bitirmesinde başı çeken isim olmasına rağmen uzun vadeli bir projenin önemli yapıtaşı olabilecek kabiliyette olduğuna dair ikna edici bir izlenim oluşturamadı. Norveçli teknik direktör Solskjaer, Manchester United formasıyla 11 senelik futbolculuk kariyerinde azmi ve çalışkanlığı ile bıraktığı izlenim sonucunda geleceğe yönelik elde edilmesi muhtemel başarılarda rol alabileceğine yönelik bir şansa sahip olması gerektiği fikriyle ilgili Manchester United başkanvekili Ed Woodwark’ın futbolseverlere çok tanıdık bir söylemi de bulunmakta: “sabırlı olmamız önemli.”

 

 

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın