Daha önce bir yazımda özet olarak “5G Nedir?” konusuna değinmiştim. Araştırmalarım ve çevremden aldığım döküman desteği sonucunda bu yazımda konuyu daha derinlemesine incelemeye çalışacağım.

5G konusu Dünya’nın pek çok yerindeki bilim adamları, doktorlar, çevre organizasyonları ve şehir sakinleri tarafından tartışılıyor. Ne yazık ki ülkemizde 5G tüm yönleriyle ele alınmamakta. Dünyada bu kadar büyük kitleler tarafından 5G’nin tartışılmasının altında yatan sebep ise 5G hakkına çevre ve insanlığa verebileceği potansiyel zararlar hakkında ciddi endişelerin yer alması. 5G yani 5. nesil kablosuz internet teknolojisi 2G, 3G gibi teknojilere kıyasla radyo frekansı radyasyonu yayma noktasında çok şiddetli radyasyon üreten bir yapıya sahip. Radyo frekansı radyasyonundan kast edilen şey ise internetin iletilmesini sağlayan antenlerin ürettiği radyosyon olarak ifade edebiliriz. Bu radyasyon 3G, 4G gibi teknolojilerde de mevcut ve şimdiye kadar insan ve çevre sağlığı için zararlı olduğu kanıtlanmış durumda. 4G ve öncesi dönemlerde ciddi direnişlerin olmamasının sebebi insanlığın bu konuya çok aşina olmaması ve bu teknolojilerin 5G’ye kıyasla oldukça düşük radyasyon değerlerinde faaliyet gösterebilmesi. Peki diğer internet teknolojileriyle 5G arasındaki bu radyasyon farkı nereden kaynaklanıyor? Yazımızın devamında bu konuların detayını vermeye çalışacağız.

5G Teknolojisi Nedir ve Nasıl Hayata Geçecek?

Dünya çapındaki telekomünikasyon şirketleri hükümetlerden aldıkları desteklerle birlikte 5G alt yapısını hayata geçirmek için çalışıyorlar. Bu şirketlerin başında da Huawei gibi firmalar gelmekte. 5G için oldukça kapsamlı çalışmalar gerektiği için telekomünikasyon şirketlerini ve devletleri bu noktada ayırmak mümkün değil. Dolaylı olarak diyebiliriz ki 5. nesil kablosuz internet teknolojisinin başını Huawei üzerinden Çin çekmekte. Son dönemlerdeki ABD – Çin ilişkilerini ve Huawei yaptırımlarını da 5G konusu üzerinden okuyabilirsiniz. Zira göründüğü kadarıyla Çin ve Huawei 5G konusunda ABD’li şirketlerden kayda değer derecede önde. Tabi hangi ülke başı çekerse çeksin 5G teknolojisinin vaatleri değişmiyor. Peki nedir bu vaatler? Gelin yazımıza bu konuyla devam edelim.

5G ile dünya üzerinde yeni bir çağ başlayacağı kesin. Çünkü akıllı evler, akıllı iş düzeni, akıllı otoyollar, akıllı şehirler ve otonom araçlar gibi geleceğin tasfirinde yer alan tüm teknolojik gelişmelerin yaygınlaşması ve olması gerektiği gibi kullanılabilmesinin ön koşulu 5G’nin hayata geçmesi. 5G sayesinde (veya yüzünden) görsel olarak algı sahamızın içinde yer alan her şeye sahip olabileceğimiz veya satın alabieceğiz. Bulaşık makinesinden buzdolabına hatta bir karton süte kadar her şey internete bağlı olacak. Dünya üzerindeki herkes ve her şey düşük geçikmeli çok yüksek hızlı kablosuz internete Dünya’nın herhangi bir yerinden erişim sağlayabilecek. Bu sayede ABD’deki bir doktor uzaktan bağlantı yoluyla Almanya’da bir hastayı ameliyat edebilecek. Şu an internette yüksek gecikme oranları olduğu için bu tarz operasyonlar yapılamamakta.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi 5G’nin insanı cezbeden pek çok yönü var. Düşünsenize onlarca gigabayt boyutunda bir dosyayı saniyeler içeresinde indirebileceksiniz. Elbette bu fırsatların bir bedeli olacak. Bu bedeli ise tartışmasız tüm insanlık ve çevre ödeyecek. Çünkü bu hızın ve fırsatların ortaya çıkmasını sağlayacak teknoloji masum ve insan sağlığıyla barışık bir sistem değil.

İnsanlığı fiziksel ve ruhsal olarak ciddi manada etkileyecek bu teknolojinin istenilen düzeyde hayata geçmesi için gerekli verici anten sayısı tam olarak öngörülemiyor. Ancak Dünya üzerinde milyonlarca 5G baz istasyonu, uzayda en az 20,000 yeni uydu ve milyarlarca vericinin 5G için kullanılmasına tüm otoriteler tarafından kesin gözüyle bakılıyor. 2020’yi takip eden birkaç yıl içinde ise trilyon miktarında objenin dolaşıma girmesi bekleniyor.

Telekomünikasyon endüstirisinin planladığı 5G modellemesine göre hiç kimse, hiçbir hayvan, hiçbir kuş ya da hiçbir böcek yüksek radyasyona maruz kalmaktan kaçamayacak. 24 saat, 365 gün boyunca şimdikinden 10 kat daha fazla radyasyona maruz kalacağız ve bu radyasyondan Dünya’nın neresine gidersek gidelim kaçamayacağız. Diğer iletişim teknolojilerinden farklı olarak 5G insanlığa ve ekosisteme kalıcı olarak zarar verecek.

Baz İstasyonları ve Uydular

Yer Bazlı 5G

5G’nin olanaklarını hayata geçirmesi için çok düşük gecikme ve süper hızlı internet şart. Bunun içinse milimetrik dalgalar gerekiyor. Bu dalgaların iletimi içinse 4G benzeri teknolojilere kıyasla daha sık baz istasyonu gerekiyor. Yapılan hesaplamalara göre şehir bölgelerinde her 100 metrede bir baz istasyonu gerekiyor. Ayrıca günümüz baz istasyonlarında yayın için bir anten yeterken 5g’de birden fazla antenin aktif olması icap ediyor. Bir baz istasyonunun 100lerce veya binlerce anten barındırması söz konusu. Bu noktalardan yayılacak enerji ise muazzam boyutta olacak.

5G baz istasyonların dizayn edildiği sistem “çoklu giriş çoklu çıkış” sistemi olarak adlandırılıyor. Bu yapıları itibariyle 5G baz istasyonları her 100MHz’lik spekturumlarda 30,000 wattlık ışınım saçıyor. Bu rakam mevcut baz istasyonlarının ışınım değerinin çok çok üstünde.

Uzay Bazlı 5G

En az 5 şirket 5G sistemini Dünya’nın alçak veya orta irtifasına yerleştirilecek, yönlendirilebilir ve güçlü antenlerle donatılmış 20,000 uyduyla örtülmesi önerisini destekliyor. Her uydu 5 milyon watt güce kadar çıkabilen ışın halinde etkili milimetrik dalgalar yayabilir kapasitede olacaklar. Bunu yayını elbette binlerce antenin kombinasyonu sayesinde yapabilecekler. Bu şekilde yer bazlı donatıların kapsama alanından çıkabilme ihtimali ortadan kalkacak ve uzay bazlı IOT (nesnelerin interneti) projeleri başarılı bir şekilde yönetilebilecek.

Ne var ki uyduların yerleştirilmesi için uygun görülen atmosfer katmanı manyetosfer. Manyetosfer ise atmosferde elektriksel özelliklerin barındırıldığı katman. Bilim adamlarını tespitlerine göre 5G uyduları, Dünya’nın ve yaşamın daha önce hiç görmediği ve kestirilemez etkilere sebebiyet verebilir. Ayrıca bu girişim Dünya elektromanyetik ekosistemini gelmiş geçmiş en çok tehdit eden olay.

5G’de Kullanılacak Teknolojinin İspatlanmış Zararları

Yukarıda detaylarını vermeye çalıştığımız radyasyon yayılımının insan sağlığına verdiği zararların şu ana kadar ispatlanmış türleri şu şekilde:

 • Kalp ritim bozukluğu
 • Genetik bozulmalar
 • Metabolizma bozuklukları
 • Kök hücre gelişiminde yapısal bozukluklar
 • Kanserler
 • Kalp-damar hastalıkları
 • Anlama bozuklukları
 • DNA hasarları
 • Huzur bozuklukları
 • Serbest radikallerde artış
 • Öğrenme zorlukları ve hafıza tahribatı
 • Sperm fonksiyonlarında bozukluk ve kalite düşüklüğü
 • Düşük yapma
 • Nörolojik hasarlar
 • Obezite ve diyabet
 • Stres bozuklukları

Çocuklarda ise sebep olduğu durumlar şu şekilde:

 • Otizm
 • Hiperaktivite ve dikkat bozukluğu
 • Astım

Şu ana kadar insan sağlığına olan olumsuz etkilerini listeledik. Bir de doğrudan etkilediği canlı türleri var onların listesi ise şu şekilde:

 • Karıncalar
 • Kuşlar
 • Ormanlar
 • Kurbağalar
 • Meyva sinekleri
 • Bal arıları
 • Böcekler
 • Fareler
 • Memeli hayvanlar
 • Bitkilerin pek çok türü

Tüm bunların dışında yakın zamanda yapılan gözlemlerde mikrobiyolojik hasarlar ve etkiler de tespit edilmiş durumda.

5G Uyduları Mutlaka Durdurulmalı

İyonosfer ve düşük atmosfer katmanları insanlığın içinde yaşadığı ve elektriksel döngünün gerçekleştiği yer. Bu katman sayesinde insanlık ve canlılık biyolojik ritmini düzenleyebiliyor. Canlı türleri arasında insanlar, kuşlar, hamstırlar ve örümcekler gibi türler Dünya’nın doğal elektromanyetik alanı tarafından kontrol ediliyor. Kuşların göç rotalarını belirlemesinden tutun insanların günlük hayat düzenlemelerine kadar pek çok davranış bu elektromanyetik alana göre düzenleniyor.

Bilimsel çalışmalar gösteriyor ki iyonosferde bir değişiklik melatonin salgısından tutun kan basıncına kadar değiştirebiliyor. Bu değişiklikler ise pek çok hastalık türüne sebebiyet verebildiği gibi dolaylı veya doğrudan ölümle sonuçlanan vakalara da sebebiyet verebiliyor.

Sonuç:

Bu yazıyı aşağıda linkini paylaştığım içerikten derledim sizler için. Linkten daha fazla detay ve bilimsel verilere ulaşabilmeniz mümkün. Ozon tabakası etkileri, insanların düşünce ve duygularının değişiminin etkilenmesine dair daha pek çok veri mevcut. Sizlerden isteğim verdiğim linki en azından üstün körü olarak da olsa incelemek için girmeniz. Zaman içerisinde tekrar buluşmak üzere…

Link: https://www.globalresearch.ca/wireless-radiation-stop-the-5g-network-on-earth-and-in-space-devastating-impacts-on-health-and-the-environment/5665066

 

 

Alakalı Yazı

4 Yorumlar

Hüsnü Akaydın 30 Mart 2020 at 14:33

Çok çarpıcı bir yazı. Sağlığı bu kadar olumsuz etkilediği bilimsel çalışmalar sonucu ortaya konduğuna göre corona ile olan ilişkisi de ciddi düşünülebilir.

Fatma 6 Temmuz 2020 at 21:33

Sizin aldığınız yazıda 5g de kullanılacak teknolojinin zararları değil, elektromanyetik dalgaların zararları diyor. 5g teknolojisinin zararları ne ara çalışıldı. Tabiki RF elektromanyetik dalgalar yukarıda yazdığınız zararlara sahiptir, ancak bunu yazarken dalganın özelliği ayrıntılandırılır. Muhtemelen zararları zaten çıkacaktır ama 5g ile ilgili hangi ara bu kadar çalışma planlanmış, yapılmış ve yayınlanma aşaması tamamlanmıştır? Şimdilik bu 5g ile ilgili ifadeler sadece spekülekülasyondur. Kaldı ki pandemi sürecinde bu alanda çalışma da çok sınırlıdır. Bütün bunları unutmamak lazım

Burak Candan 14 Temmuz 2020 at 20:35

Paket gıdaların zararları derken de malumunuz paketlenmiş gıdanın içindeki koruyucu maddelerin zararları kastedilir. Bir yapının zararını değerlendiriyorsak o yapının ihtiva ettiğin tüm bileşenlerin zararları söz konusudur. Haliyle 5G, frekanslar ve bu frekansların zararları diye bir ayrıma gitmek bilimsel değildir. Zira mevzu bahis frekanslar 5G’nin teşkil etmesi için faaliyet gösteren frekanslardır. Anlamsal ve gramer olarak 5G’nin zararlarıdır. 5G ise uzun yıllardır teknolojisi geliştirilen bir çalışmadır. Zararlarının tespit edilmesi için yeterince süre geçmiştir. İlginize ve yorumunuza çok teşekkür ederim.

alone kurt 18 Ekim 2020 at 12:13

Bi yandan teknoloji lazım bi yandan sağlık gidiyor, iki ucu boklu deynek.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: