Her dönem insanların yememesi gereken ve öcü ilan edilen besin grupları gündeme geliyor.  Son zamanlarda popüler olan konu ise gluten nedir? Yazımızda sizlere gluten hakkında bilgiler vereceğiz. Ancak baştan uyaralım glutenli besinlerin yan etkilerini taşıdığınızı düşünürseniz lütfen hemen acele edip besin programınızı değiştirmeyin. Beslenme konusunda ehil ve güvenilir insanlara danışmadan beslenme programı çıkarmanın son derece sakıncalı sonuçları olabilir.

Bir dönem hatırlarsınız tereyağı gibi hayvansal yağlar kesin bir şekilde öcü ilan edilmişti. Daha sonra bu tespit hayli tartışılır hale geldi şimdi ise bazı belli başlı hastalıklar taşımayan insanlar dışında herkes için normal besin tüketimi tablolarında hayvansal yağların hiçbir sorun teşkil etmediği kabul edilmektedir.

Gluten nedir diyecek olursanız biraz önce hayvansal yağlardan örnek verdiğimiz gibi gluten de herkes için elbette zararlı değil. Sadece belirli gruplara dahil insanların glutenli besinlerden uzak durmaları gerekmektedir.

Glutenden kimler uzak durmalı?

Çölyak hastalığı taşıyan insanların glutenden kesinlikle uzak durmaları gerekmektedir. Çünkü diğer insanların aksine çölyak hastaları için gluten bir antijen gibidir yani vücut tarafından yabancı madde olarak algılanır. Dolayısıyla gluten bu hastalık grubuna dahil insanlar için ciddi zararlar teşkil eder.

Çölyak hastaları dışında güvenilir kişi ve kurumlar tarafından gluten hassasiyet oranı yüksek olarak tespit edilmiş kişiler de glutene karşı dikkatli olmalıdır. Bu tespiti yapan kişi ve kurumlar elbette danışanlarını en doğru şekilde yönlendirecektir.

Gluten nedir?

Şimdi gelelim glutenin teknik olarak ne olduğuna. Hemen hemen hepimiz çocukken ya da yetişkinken ekmek hamurunu görmüşüzdür. Gördüğümüz o ekmek hamuru tam olarak mayalı ekmek hamurudur ve hamur elastik bir yapıya sahiptir. İşte gluten, hamura tam da o esnekliğini sağlayan protein grubudur.

Yoğun oranda gluten içeren ürünler

  • Çavdar
  • Arpa
  • Buğday
  • Ekmek
  • Makarna
  • Bira
  • Kek, kurabiye gibi mayalı gıdalar

Alakalı Yazı

1 Yorum

Bir Cevap Yazın