Gök Mavililer ve İtalya Milli Takımı, spor dünyasında sıkça birlikte kullanılan tanımlamadır. İtalya bayrağı yeşil, beyaz ve kırmızı renklerden oluşmasına rağmen İtalya Milli Takımı formasının mavi renk olması ve Milli Takım’ın Gök Mavililer lakabıyla birlikte tanınması geçmişe uzanan bir hikayeye dayanmaktadır.

1861 tarihinde Savoia Hanedanlığı yönetiminde İtalya Krallığı kurulmuştur. 2. Dünya Savaşı’nın sonuna kadar İtalya bayrağında Savoia arması bulunmuştur, ancak hanedanlığın 1946 yılında devrilmesinden sonra İtalya Cumhuriyeti halihazırda kullanılan 3 renkli ulusal bayrağı kullanmıştır. Savoia Hanedanlığı’nın bayrak rengi olan mavi, bu sebeple İtalya Milli Takımı forma rengini oluşturmaktadır.

Gök mavi (Azzurri) rengin, her spor branşındaki milli takımların formalarının bir parçası olması zaman almıştır. Aslında, 1912 Olimpiyat Oyunları sırasında Comitato Olimpico Nazionale Italiano, Gök mavi renginde yeni formanın ön plana çıkması yönünde fikir beyan etse de beyaz renk ağırlıklı sporcu formaları kullanımı ağırlık basmıştır. Yine de komitenin bu isteği sonuç vererek Los Angeles’taki 1932 Olimpiyat Oyunları sırasında tüm İtalyan sporcular gök mavi rengindeki formalarını giymişlerdir. Ulusal takımı için gök mavi renginde forma giymeyen tek İtalyan spor takımı (bazı istisnalar dışında) İtalya Bisiklet Takımı‘dır.

 

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın