Bilim ilerledikçe yeni çalışma alanları ortaya çıkıyor ve bu çalışma alanlarından bazıları toplumun ilgisini diğerlerine nazaran çok daha fazla çekiyor. Çalışma yapılan alanların bilinmezliği, ulaşılabilirliği arttıkça merak güdüsü daha da fazlalaşıyor. Günümüzde pek çok insanın anlamakta zorluk çekmesine rağmen atom altı dünyaya, kuantuma ve kozmosa ilgi duymasının altında yatan belki de en büyük sebep “anlaşılmazlık”.  Özellikle kuantum konusunun anlaşılmasının çok güç olduğunu ben söylemiyorum, bizzat bu alanın en büyük isimlerinden biri olan Richard Feynman söylüyor. Aşağıdaki konuşma metni Richard Feynman’ın dinleyicilere fizik öğrencilerinin ve profesörlerinin kuantum fiziğini anlama dereceleri üzerine yaptığı bir konuşmadan alıntıdır:

“…Soruyu size açıklayacak olsam, anlayacak mısınız? Teoriyi size ilk söylediğimde idrak edecek misiniz? Teoriyi kendi fizik öğrencilerime detaylı bir şekilde ilk defa açıkladığım zaman lisans eğitimlerinin 3. yılında olmalarına rağmen anlamadılar. Siz de anlamayacaksınız (dinleyenler güler). Ama bu iş anlamakla ilgili değil…Öğrenciler konuyu anlamıyor (dinleyenler güler) çünkü profesör anlamıyor (dinleyenler güler). Emin olun bu bir şaka değil ancak çok ilginç…”

Feynman çok ilginç bir noktaya dikkat çekiyor. Akademik düzeyde bile kuantumun anlaşılmakta güçlük çektiğinden bahsediyor. Bu durum belki de hepimizin üstüne düşünmesi, kendince bir pay çıkarması gereken bir konu. Ancak belki başka yazılarımda bu konuyu incelemeye devam ederim. Biz anlamasak da anlama umuduyla “Hadronlar Nedir?” konusuna odaklanalım.

Hadronlar Nedir?

Konunun başında sizleri yine ilginç bir bilgi ile buluşturmak istiyorum. Kuantum dünyasını bizim bildiğimiz dünyadan farklılaştıran tespitlerden birisi: “Cisimler küçüldükçe yer çekimi etkisi önemini yitirir.” Bu bilgiyi günlük hayatta da bir karıncanın düşüşünden gözlemleyebilirsiniz ancak atom altı dünyada bu ifade bambaşka gerçekliklere kapı açıyor. Hadronları açıklamadan önce size en çok bilinen temel parçacıklardan oluşan birkaç tablo vermek istiyorum. Zira bu tablolar işimizi oldukça kolaylaştıracak.

Leptonların Listesi
Elektron
Müon

Leptonların kütlesi hayal etmesi oldukça güç derecede küçüktür.

Mezonların Listesi
Artı Pion
Eksi Pion
Nötr Pion
Artı Kaon
Eksi Kaon
Uzun-K
Kısa-K
Eta

 

Baryonların Listesi
Proton
Nötron
Lambda
Sigma Artı
Sigma Eksi
Sigma Sıfır
Ksi sıfır
K eksi
Omega Eksi

Hadronlar, mezonlar ve baryonlar olarak ikiye ayrılır. Hadron çarpıştırıcısı olarak adlandırılan aletlerde Yukarıda verdiğim Baryonlar ve Mezonlar başlıklarının altında yer alan parçacıklar özel şartlarda çarpıştırılırlar.

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın