Hafıza nedir? Hafızayı geliştirmek mümkün müdür? Eğer geliştirmek mümkünse hafıza teknikleri nelerdir? İşte bu yazımızda sizlere bu soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Hafızanın işleyiş mekanizmasını anlamak için öncelikle beyinin işleyiş mekanizmasını anlamamız gerekir. Yapılan nörolojik araştırmalara göre bir şeyi hatırlamakla ilgili işlev mekanizması oldukça ilginç. Nöron diye adlandırılan yapıların uçlarında elektro-kimyasal sinyallerin iletimini sağlayan sinapslar mevcuttur. Sinapslar için beyni işlevsel kılan elektrik uçları desek yanlış söylemiş olmayız. Hafıza üzerine yapılan çalışmalara bakıldığında bir konunun veya bir nesnenin üzerine ne kadar fazla düşünürsek, beyinde o konuyla ilgili sinapslar arasında bağlantı sayısı o kadar fazla artıyor.

Burada yaşamımız için çok önemli bir detay var. Beyin dediğimiz mekanizma, dünyayı bizim algıladığımız gibi algılamaz. Örneğin yaşadığımız ve unutmak istediğimiz olumsuz bir şeyi unutmaya çalışmak da hafızamızda o anının kuvvetlenmesine sebep verecektir. Bu yüzden zaten çok eski zamanlardan beri bunalıma giren, kafasından bazı düşünceyi atamayan insanlara hava değişimi, iş, uğraş değişimi gibi öğütler verilir.

Hafıza tekniklerine geçmeden önce size bir ipucu daha vermek istiyoruz. Yukarıda belirttiğimiz bir ilkeyi tekrar edip ona yeni bir örnek sunmakta fayda var. Hatırlayın ne demiştik beynimiz, dünyayı bizim algıladığımız gibi algılamaz. Bu ilkenin başka bir açılımı da beynimizin derinliklerinde gerçek ve hayal arasında sandığımız kadar keskin çizgilerin olmaması. Gündelik hayatta biz hayal ile gerçek arasındaki farkı çok net ayırabilirken bilinçaltımız için bu ayrım o kadar kolay olmadığı gibi o kadar önemli de değil. İşte bu yüzden gerçeklikle hayali birbirine kolayca harman edebilen çocukların hafızaları yetişkinlerden daha işlevseldir.

Hafıza Teknikleri

Hafızayı güçlendirmenin ve diri tutmanın temelde 7 ilkesi vardır ve bu 7 ilke şu şekildedir:

 1. Gariplik
 2. Animasyon
 3. Üç Boyut
 4. Renk
 5. Mizah
 6. Abartı
 7. Duygu

Yukarıdaki 7 ilkeden gerekli kombinasyonlarla yaşanan olayların unutulmasının çok zor olduğunu hemen hemen hepimiz günlük hayatımızdan tecrübe etmişizdir. İşte tam da buradan yola çıkarak hatırlamak istediğiniz bilgileri bu öğeler ışığında hikaye edip akılda tutmaya çalışırsanız hatırlamak istedikleriniz kolayca aklınızda kalacağını görecekseniz.

Hafıza teknikleri sayesinde bugüne kadar bir şeyleri akılda tutma yolunda boşuna eziyet çektiğinizi fark edeceksiniz. Ek olarak işin en güzel kısmı ilkelerin basit ve yalın olması, işin tamamen sizin hayal gücünüze kalması.

Ufak bir örnek verelim. Aşağıda 5 kelime sıralayalım:

 • Daire
 • Kaplumbağa
 • Marmaray
 • Otobüs
 • Telefon

Beş kelimeyi elbette hafıza tekniği kullanmadan da kolayca akılda tutabilirsiniz. Burada size metodolojiyi göstereceğiz:

Evden çıkmak üzere evde hazırlık yapan çıplak bir kaplumbağa hayal edin. Kahvesinden son yudumunu alıp toparlanır komple dairesini sırtına alır ve yola çıkar. İşe gitmek için marmaraya gelir fakat marmaray’da kaplumbağalar giremez levhasıyla karşılaşır ve otobüse binmeye karar verir. Otobüse bindiğinde panik halinde telefonu evde unuttuğunu fark eder ancak sonradan rahatlar. Neyse ki o kaplumbağadır…

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın