Hızlı Okuma Nedir?

Hızlı okuma, normal bir bireyin, belli bir zaman birimi içerisinde okuyabildiği kelime sayısından çok daha fazlasını, aynı zaman dilimi içerisinde okuyabilme, okurken de anlama becerisine sahip olmaktır.

Başlı başına sadece hızlı okumak, özel bir başarı değildir. Eğer birey, ne kadar hızlı okursa okusun, okuduğunu bu sırada anlayamıyor ve kavrayamıyorsa, bu uğraşı ona fayda getirmeyecektir.

Başka bir tanımla, insanın zihni ve gözü arasındaki uyumun sağlanması ve geliştirilmesi süreci de hızlı okuma kültürü içerisinde ele alınır.

Hızlı Okumak İçin İpuçları

Birçok konuda olduğu gibi, hızlı okuma kapsamında da, kişinin ev ortamında dahi uygulayabileceği bazı teknikler ve hızlı okuma ipuçları mevcuttur. Bu anlamda yazılmış, detaylı analizler içeren birçok kitap ve yazılı döküman bulunmaktadır. Ama biz bu konu altında, daha yalın bir şekilde ve basit metodolojiler yardımı ile, sizin hızlı okuma tekniklerini kavrayıp, hızlı okuma becerinizi geliştirmenize yardım etmeye çalışacağız.

Yine daha başka bir ifadeyle, hızlı okuma tekniklerinin önemli bir noktası, metne baktığımızda sadece bir sonraki kelimeyi görerek yorumlayabilmek değil, görüş alanını bilinçli bir kavrama becerisi ile genişleterek, aynı anda birçok kelimeyi ve cümleyi görerek anlayabilmektir. Bu şekilde on saat sürecek bir metni, bir-iki saat gibi kısa zaman aralıklarında bitirmek olası hâle gelecektir.

Hızlı Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Hızlı okuma alışkanlığı kazanmak için, biraz sonra basitçe anlatacağımız ipuçları ve teknikleri, ev ortamında, iş ortamında, yolculukta ve hatta dinlence etkinliklerinde, zihninizi yormadan kolayca uygulayabilir ve bu yönde bir davranış alışkanlığını hızlıca kazanabilirsiniz.

Kolay Hızlı Okuma Teknikleri Nelerdir?

Hızlı okuma tekniklerinin ve ipuçlarının yardımıyla, ders kitaplarınızı herkesten daha önce bitirebilir, televizyonda altyazılar belirdiği anda okuyup anlayabilir, günlük hayatta yüzlerce sayfayı, pek fazla zaman sarf etmeden okuyabilirsiniz.

Görsel Algı Teknikleri

Kişnini görsel algı kapasitesini artırması, hızlı okuma teknikleri kapsamında en mühim detaydır. Bunun için görsel algı kapasitenizi artırmaya yönelik bulmacalar, oyunlar ve bir hafıza tekniği başlığı olan, görsel algılama teknikleri üzerine yoğunlaşmanız çok önemlidir. Düzenli bir şekilde görsel algı teknikleri ile meşgul olunduğu takdirde, bu alanda büyük ilerlemeler kaydedeceğinizi göreceksiniz.

Alışkanlığı Kırmak, Dönüştürmek

Eski alışkanlıklardan kurtulmak oldukça zordur. Bolca pratik ve zaman gerektirir. Eski okuma alışkanlığınızdan uzaklaşmak da bu bağlamda kolay olmayacaktır. Kelime kelime değil, cümle ve paragrafları bütün olarak görmeye çalışarak, sistematize bir şekilde yeni bir alışkanlık geliştirmelisiniz.

Sözcük Haznesini Artırmak

Bireyin bildiği kelime sayısı ne kadar fazla ise, bu tanıdıklık, aşinalıktan ötürü, periferik bir şekilde o kelimeyi gördüğümüz anda, bilinçaltımızda bir tetiklemeye sebep olması ve bilinçüstünde bir anlam kazanması kolaylaşacaktır. Bütün araştırmalar, kelime haznesi gelişmiş olan bireylerin, daha hızlı okuduğunu göstermektedir.

Kendinize İnanın

Yeni bir alışkanlık kazanma konusunda, kişinin doğal kabiliyetleri ne kadar yüksek olursa olsun, kendine karşı olan inancı ve güveninde bir eksiklik söz konusuysa, bu zaafiyet, meşgalesinde oldukça zorlanmasına sebebiyet verecektir. Kaygılanmadan, başa dönmeden, kendinize ve yapabileceklerinize tam bir inanç içinde olmalısınız.

Okumaya Başlamadan Önce Göz Gezdirin

Hızlı okuma tekniğinizi geliştirmek istiyorsanız, okumaya başlayacağınız kitap ya da metnin, okuyacağınız sayfasına muhakkak göz gezdirin. Paragraflar, ilk cümleler, son cümleler, sayfa yapısı gibi detaylara bakmanız, bu tekniğinizi geliştirmenize büyük katkı sağlayacaktır.

Konsantrasyon Önemli!

Sadece hızlı okuma tekniğinizi geliştirmek için değil, her ne ile meşgulseniz ve neye niyet ettiyseniz, özgüvenli olmanın yanında en büyük ikinci anahtar kelime konsantrasyondur. Örneğin, amacınız hızlı okuma tekniğinizi geliştirmekse, sadece buna odaklanın. Haricindeki bütün düşünceleri aklınızdan uzaklaştırın.

Gözlerinizle, Sessizce Okuyun

Kitabı sesli okumak, okuma hızınızı kesinlikle yavaşlatacaktır. Kitabın dil ile değil, göz ile okunduğunu asla unutmayın. Okuduğunuz metni anlamadığınızda pes edip başa dönmeyin, devam edin, anlamaya başlayacaksınız.

Çok Okuyun

Hızlı okuma tekniğinizi geliştirmek istiyorsanız, bolca kitap okumak, kitap haricinde makale, deneme, köşe yazıları okumak çok önemlidir. Bol kitap okumak, hızlı okuma alışkanlığı kazanmanızdaki en doğal yöntemdir. Kelime kapasiteniz genişler, eskiden baktığınızda anlamadığınız kısımları artık kısa sürede, otomatik olarak kavramaya başlarsınız.

Hızlı Okumada 5N1K Tekniği

Bir metni okurken, ne, neden, nerede, nasıl, ne zaman ve kim sorularını sormayı, kendinize öğretmelisiniz. Bilinçaltınızın metin içerisinde tasnif yapabilmeyi, olayların geçişlerini ve ayrımlarını kavrayabilmesi için bu detay çok önemlidir. Böylece, kısa süreli bellekte tutulan birçok detayı, daha uzun süreli bir şekilde belleğinize kaydetmiş olursunuz.

Hızlı Okumak Neden Faydalıdır?

  1. Odaklanmakta kolaylığa sebebiyet verir. Sadece okurken değil, birçok alanda daha dikkatli davranarak, daha konsantre hareket edersiniz.
  2. Okuduğunuzu anlama hızınız ciddi şekilde yükselir.
  3. Kısa zamanda, birçok insanın yapmasının mümkün olmayacağı kadar çok metin okuyabilirsiniz.
  4. Görsel algınız ve görsel hafızanız gelişir. Bir yere baktığınızda artık bir şey değil, çok fazla şeyi detayları ile görebilirsiniz.
  5. Okul hayatınızda, iş hayatınızda ve kişisel hayatınızda daha konforlu alanlarınız olur ve başarıya isabet etme ihtimaliniz ciddi şekilde yükseliş gösterir.
  6. Genel kültürünüz artar.
  7. Zihniniz artık daha gelişmiş bir zihin olur. Daha hızlı düşünüp, hızlı karar alabilirsiniz. Analitik ve pratik zekanız artış gösterir.

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın