Kaleye otobüs çekmek (park the bus) ister mecburiyet ister tercih olsun, 11 oyuncunun da topun arkasına geçerek katı bir savunma sistemi uygulamasıdır. Gol yememeye bu ölçüde odaklanmış teknik direktörlerin bu sistemi uygulamaları sonucunda çok önemli başarılar elde ettiği rahatlıkla söylenebilir.

11 Ekim 2003 tarihinde Şükrü Saraçoğlu Stadyumu’nda oynanan Türkiye İngiltere maçı 0 0 bittiğinde, A Milli Futbol Takımımız İngiltere karşısında ilk golü atma ve ilk galibiyeti elde etme fırsatını kaçırmış, daha da önemlisi kaleye otobüs çekmede tarihi başarı gösteren Yunanistan’ın 2004 Avrupa Şampiyonası zaferini de evimizden takip etme durumunda kalmıştık. Çeyrek finalde son şampiyon Fransa’yı, yarı finalde Çek Cumhuriyeti’ni ve finalde ev sahibi Portekiz’i 1-0’lık skorla yenip kupayı kazanan ve büyük sürpriz yapan komşu Yunanistan, katı defansif anlayışı ile kaleye otobüs çekme sistemini onurlandırıyordu.

Teknik direktör takımlarının ön plana çıktığı günümüzde de bu oyun anlayışı Jose Mourinho ile üst klasman mücadelelerde varlığını korumuştur. Bunun da en büyük kanıtı diyebileceğimiz olay, 28 Nisan 2010 tarihinde oynanan ve  FC Internazionale ile kaleye otobüs çekerek (topa sahip olma % 13.6, başarılı pas % 54.3) Şampiyonlar Ligi Finali biletini kazanan Jose Mourinho’nun Nou Camp’daki efsanevi sevincidir.

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın