Karbon Fiber 20. yüzyıl ortalarında yani 1960 yıllara yakın bir zamanda ortaya çıkmış teknolojik bir materyaldir. Genel araştırmalar karbon fiberin çıkış yılı ve yeri olarak 1958 yılının Cleveland, Ohio’yu işaret etse de bizler biliyoruz teknolojik icatların keşfinden çok daha öncelere dayanan mazileri olmaktadır. Karbon fiber teknolojisi de uçak sanayinin, araba sanayinin ortaya çıktığı günlerden beri bir hayaldi. Çünkü öyle bir malzeme olacak ki hem hafif hem de dayanıklı olacak. İşte karbon fiber malzemesi bu hayalden ortaya çıkarılmış bir malzeme. Peki bu karbon fiber nedir? Yazımızın devamında sizlere daha fazla detay vermeye çalışacağım.

Karbon Fiber ya da Karbon Elyaf

Karbon Elyaf

Kaynaklarda karbon fiber terimi yerine karbon elyaf kullanımı ile de karşılaşabilirsiniz. Genellikle aynı anlamı işaret etmektedir. Aslında karbon fiber kullanımı tam doğru bir kullanım değildir. Esasen karbon elyaf veya karbon fiber ipliksi ifadelerini kullanmak gerekir. Karbon elyafın hammaddeleri aşağıdaki 3 materyalden oluşmaktadır:

  • Katran
  • Naylon
  • Orlon

Karışımdaki ana maddelere baktığımız zaman görüyoruz ki aslında karbon fiber petrol türevi bir ürün. Bunun da manası karbon fiber üretim sisteminin çok da çevreci bir materyal değil. Ancak endüstride bazı sektörlerin olmazsa olmazı haline geldi bile.

Karbon Fiber Kullanılan Sektörler

Karbon fiber ipliksi maddesi pek çok sektörde çözüm üretmek amacıyla kullanılmakla birlikte bazı sektörler için çok önemlidir. Bu sektörlerden başlıcaları ise şu şekilde:

  • Uçak endüstrisi
  • Otomotiv endüstrisi
  • Bisiklet sanayi

Ünlü Airbus, Boeing gibi firmalar uçakların pek çok yerinde karbon elyafa başvurmaktadır. Havacılık endüstrisi için karbon fiber vazgeçilmez bir maddedir. Keza lüks otomotiv sanayinde de araçların iç iskeletlerinde sıkça kullanılmaktadır.

Bisiklet sanayinde ise karbon fiber malzeme her geçen gün kullanım alanını genişletmektedir. Zira karbon fiber kadro ile üretilmiş bir bisiklet, bisikletçinin ihtiyaç duyduğu en önemli 2 özelliği sağlamaktadır: Hafiflik ve dayanıklılık.

Karbon fiberle ilgili çok detaylı bilgiler mevcuttur. Üretim aşamasından tutun kalıpların oluşturulmasına kadar muhteşem mühendislik örnekleri içerir. Bu konularla başka yazılarda görüşmez üzere…

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın