Kuantum internet bilgisayar korsanlarının bugüne kadar geliştirdiği neredeyse bütün yöntemleri etkisiz kılabilmektedir.

Günümüzde kullandığımız teknoloji ve teknolojik araçlar her ne kadar hızla gelişse de aslında temel mantık hiç değişmiyor. Temel mantık değişiminden kastımız şu. Örneğin insanın arabayı icadı temel mantığın, dinamiğin değişmesidir. İnsanların hayatı bu icatla birlikte olumlu ya da olumsuz kökünden değişmiştir. Mobil ve akıllı telefon teknolojisi de bu derecede devrimsel bir icattır. Bununla birlikte teknolojik cihazlar her ne kadar gelişse de birbirlerine bağlanma yöntemi olan “internet” mantığı temel olarak hiç değişmemiştir.

3G, 4G ve 5G gibi hız ve veri transferi konusunda çığır açan gelişmeler elbette yaşandı. Ancak bu gelişmeler internet güvenliğini sorunun ve dijital sınırlılık hissini ortadan kaldırmış değil.

Olayı esas değiştirecek olan ise bit aktarım birimi yerine kübit aktarım biriminin kullanılmaya başlanması.

Bilgisayarda 1 ve 0’lardan oluşan en küçük veri paketi. Bit’ten sonra küçükten büyüğe sırayla kilobit, megabit ve gigabit gelir.

Kübit ise bit yapısından farklı olarak klasik 1 ve 0 durumunda sıkışık değildir. Kübit 0 veya 1 olabileceği gibi bu durumların herhangi bir kombinasyonunda da olabilir.

Kuantum İnternetin En Büyük Avantajı

Klasik internetin yani bugün kullandığımız internetin her zaman için en büyük sorunu güvenlik konusudur. Yavaş internet bazen son kullanıcıyı çıldırtsada her internet kullanıcısının esasında kabusu bilgilerinin çalınmasıdır. Özellikle de banka, eposta, kredi kartı gibi bilgilerinin yasa dışı faaliyette bulunan insanların eline geçmesi hepimiz kabusudur.

İşte kuantum internetin asıl faydası güvenlik konusundadır. Çünkü elektrik dalgalarının byte yapısında olduğu gibi 1 ya da 0’da karar kılmayıp farklı bir kombinasyonda  yer alması küçük veri paketlerinde bile sadece işleme dahil tarafların bilebileceği sonsuz  sayıda olasılık ortaya çıkarmaktadır.

Özetleyecek olursak kuantum internet bilgisayar korsanlarının bugüne kadar geliştirdiği neredeyse bütün yöntemleri etkisiz kılabilmektedir.

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın