Türkiye Cumhuriyeti’nin kumarhanelerle dünya geneline kıyasla çok ilginç bir hikayesi var. Açılması da kapatılması da çok ilginç sebeplerle gerçekleşmiş ve tarihe enteresan olaylardan biri olarak not düşülmüştür. Peki kumarhaneler neden kapatıldı? Bu yazımızda sizlere özet bir şekilde bu olayın sebeplerini izah etmeye çalışacağız.

Sıcak Para Girişi

Esasında ülkelerin turizm ve kumar kaygılarının altında sıcak paraya ve dövize olan ihtiyaç yatar. Çünkü dünya genelinde şöyle bir algı oluşturulmuştur: Deniz, kum, güneş ve kumar. Avrupalı ve Amerikalı turistlerin kumarla içli dışlı olanlarında her zaman bu beklenti vardır. Turistik yerlerde özellikle kumarhaneler ön plana çıkarılır çünkü kumarhane doğrudan sıcak para getirisi demektir. Kumar oynayan ortalama bir turist oynamayan ortalama bir turiste göre daha fazla döviz bırakır.

Türkiye’de kumarhaneler Turgut Özal döneminde büyük ve turistik otellerin işletmesi kaydıyla yasal hale getirilmişti. Özellikle Akdeniz kıyıları gibi turizm kültürünü oturduğu ve büyük otellerin yer aldığı bir nevi sadece pilot bölgelerde ve sadece turistlere yönelik olmak şartıyla kumar oynatılabilecekti.

Yasal Boşluklar

Ancak bu model Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na uygun değildi. Bu tarz bölgesel ayrımların yapılabilmesi için merkezi yönetimlerden ziyade eyalet sistemi gerekiyordu. Çünkü daha sonradan Anayasa Mahkemesi’nin vereceği karar bu tarz durumların o zamanın şartlarına ve yasalara bakış açısına göre mümkün olmadığının ispatı niteliğindeydi. Kapatılmanın somut sebeplerini anlatacağımız bölümde çıkan yasanın içeriğinden bahsedeceğiz.

Kumarhaneler Ne Zaman Açıldı?

Türkiye’de kumarhaneler Turgut Özal döneminde, yerli üretimler artırılması hedefleniyordu. Ancak ülkede bu yatırımları yapacak sermaye yoktu. Bu durumların çözülmesi amacıyla darbe döneminden sonra 1983 yılında kumarhaneler açıldı.

Kumarhaneler Neden Kapatıldı?

1983 yılında başlayan macera 1998 yılına kadar büyük tartışmalarla sürdü. Sadece turiste yönelik uygulama dönemi çok uzun sürmedi. Anayasa Mahkemesi ülkenin turistlere tanıdığı hakları kendi vatandaşlarına da tanımak zorunda olduğu kararını almasıyla birlikte deyim yerindeyse çarşı pazar karıştı. Ülkenin pek çok yerinde irili ufaklı kumarhaneler açılmaya ve bu durum kendine has sosyal sorunlar doğurmaya başladı. En nihayetinde çeşitli skandalların da patlak vermesiyle kumarhaneler 1998 yılında kapatıldı.

Alakalı Yazı

1 Yorum

aleyna örün 27 Temmuz 2021 at 19:26

merhaba yazının devamı hangi bölümde acaba

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: