Küreselleşme; dünya üzerindeki farklı fikirlerin, kültürlerin, görüşlerin, ürünlerin, çatışma ve çözümlerin, nedenlerin ve sonuçların karşılıklı etkileşim ve alışverişinden kaynaklanan bir bütünleşme sürecinin adıdır. Böylesine büyük bir bütünleşme sürecinin elbette büyük etkileri ve izlenimleri olmaktadır. Örnek verecek olursak; “küresel ısınma” olgusunun karşımıza çıkmasından itibaren dünya üzerinde milyonlarca insanı etkileyen sonuçları olduğu dile getirilmeye başlanmıştır.

Küreselleşme dünya üzerinde var olan her olgu için söz konusudur. Ekonomi, teknoloji, siyaset, toplum, tehdit ve daha birçok kelimenin başına “küresel” kelimesinin getirilmesi bizler için artık normal bir hal almıştır. O kadarki bu kelime dizileri hakkında söyleyecek birkaç sözümüzün olduğu yadsınamaz bir gerçektir.

Küreselleşme için çok eskilere dayanan bir süreçten bahsetmek mümkünken, sonuç odaklı yaşayan biz insanoğlu için bu kelime, kötü sonuçların var olmaya başladığı günümüz dünyasında gün yüzüne çıkmıştır. Küresel ısınmanın, teknolojinin, ekonominin, tehditlerin, siyasetin sonuçlarının milyonlarca insan, ki bunlardan birçoğunu kadınların ve çocukların bulunduğu bir grup oluşturmaktadır, üzerinde olumsuz etkisinin tartışıldığı zamanları yaşıyorken, küreselleşme kelimesi tüm asaleti ve popülaritesiyle hayatımızın içerisinde daha uzun yıllar yer alacak gibi görünüyor.

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın