Kuruyemiş doğru bir şekilde tüketildiğinde insan için oldukça sağlıklı bir gıda maddesi. Ceviz, badem, fındık hatta hurma gibi aklınıza gelebilecek pek çok vazgeçilmez besin maddemiz kuruyemiş kategorisinde yer alıyor. Ancak artık herhangi bir gıda maddesine sağlıklı diyebilmemiz için hangi işlemlerden geçmiş olduğunu, nasıl yetiştirildiğini bilmeden sağlıklı diyebilmemiz mümkün değil. Maalesef kuruyemiş konusunda da aynı sıkıntı var. Bu yüzden sizler için “Kuruyemiş Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler” yazısını hazırladık.

Karışık Kuruyemiş

Paketlenmiş Kuruyemişe Dikkat!

Paketlenmiş her besinde olduğu gibi ne yazık ki paketlenmiş kuruyemiş konusunda da sıkıntılar mevcut. Çünkü bir besin pakete giriyorsa çok büyük oranda katkı maddeleriyle birlikte giriyor demektir. Özellikle raf ömrünü uzatmak için koruyucu kimyasal maddeler paketlerin içine girmektedir. Bu işin bir kısmı. Bundan daha korkunç ve insafsız olan ise çok büyük kuruyemiş markalarının yasal izinlerin kendilerine açtıkları yoldan giderek paket ürünlerde “monosodyum glutamat” gibi hain bir maddeyi kullanabilmeleri.

Monosodyum glutamat kullanmak, insanlığa ve insanlık onuruna hakaret etmek demektir. Monosodyum glutamat insanın beğenme ve beğenmeme iradesini sergileyememesine sebep olur. Ayrıca bu maddenin insan sağlığına ciddi miktarda zarar verdiği de ortaya çıkmıştır. Merkezi sinir sistemi ve sindirim sistemine ciddi zararlar vermektedir. Şunu unutmamak gerekir, bir madde mide ve bağırsak üzerinden sindirim sistemimizi etkiliyorsa psikolojimizi de etkiliyor demektir. Yani özetle besin üzerinden ruh dünyamızla oynanmaktadır. Bu yüzden de monosodyum glutamat ve insan sağlığına başka zararlı maddeler kullanmak demek insanlık onuruna hakaret etmek demektir.

Paketlenmiş kuruyemiş konusunda başka dikkat etmenizi tavsiye edeceğimiz konu ise “ithal kuruyemiş”. Yine çok büyük zincir marketlerin kuruyemiş raflarında bulabileceğiniz ürünlerin bir kısmı ithal. Açıkça soralım kendimize Türkiye; cevizi, badem içini Amerika Birleşik Devletleri’nden ithal edecek bir ülke mi? Hele ki piyasadan oldukça kolay bir şekilde yerlilerini bulabilirken ithal kuruyemiş almanın hiçbir manası yok bize kalırsa.

Kuru Kayısı ve Kükürt Dioksit

Kuru Kayısı

Kuruyemiş sektörünün ürettiklerine yoğun talep olduğu için sektör talebi karşılamak için bazı ürünlerin olgunlaşmasında doğal olmayan yöntemlere başvurulmaktadır. Bunların başında da kuruması ve renklendirilmesi için kayısılara uygulanan kükürt dioksit uygulaması gelmektedir. Kükürt dioksit ise kesinlikle insanın tüketmemesi gereken bir kimyasaldır. Bu duruma ve diğer durumlara karşı ne gibi önlemler alabileceğimizi yazımızın devamında sizlerle paylaşacağız.

Kuruyemiş Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kuruyemiş alırken güvendiğimiz birinin tarlasından almıyorsak aslında tamamen zararlı maddelerden kaçınmamız mümkün değil. Ama dikkat etmemiz gereken birkaç kurala uyarsak görece daha sağlıklı besinlere erişim sağlayabiliriz.

  1. Eğer marketten alıyorsak ithal olmayan ve katkı maddesi içermeyen ürünler seçilmeli
  2. Kuruyemiş dükkanlarından alıyorsak güvenilir dükkanları seçmeye çalışılmalı
  3. Soslu kuruyemişlerden uzak durulmalı zira soslanmış kuruyemiş türlerinin çoğu kimyasal süreçlerden geçiriliyor
  4. Kuru kayısı gibi kükürt dioksit barındırabilecek ürünler suda bekletilerek yenilebilir

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın