Türkçe’de “Büyük Fikir” anlamına gelen “megali idea” ya da “megalo idea” Bizans’ın “Konstantinopolis” diye adlandırdığı İstanbul’u kaybetmesiyle ortaya çıkmış yeniden büyük bir imparatorluk kurma fikrinin adıdır.

1919-1922 yıllarındaki Türk Kurtuluş Savaşı’nın Yunanların yenilgisiyle sonuçlanması bu fikre büyük darbe vurmuştur.

Megali idea’nın kapsadığı alan

Megali idea çerçevesinde; önce Yunanistan’ın bağımsızlığı elde edilecek, ardından Ege adaları, Batı Anadolu, Karadeniz bölgesi, Rodos, Girit, Bozcaada, Kıbrıs, Epir,Makedonya, Batı ve Doğu Trakya ele geçirilecek ve nihayet Konstantinopolis diye adlandırılan İstanbul, Helen İmparatorluğu’nun başkenti olacaktır.

Megali idea haritası ilk hazırlayan ve yayınlayan kişi kimdir?

Megali idea doğrultusunda en fazla çalışan ve ilk Megali İdea haritasını yayınlayan kişi, Yunan tarihinin ünlü şairi ve ulusal kahramanı Rigas Ferreros’tur (1757-1798). Ferreros, 1791 yılında Bükreş’te bulunduğu sırada ilk haritayı çizmiş ve daha sonra 1796 yılında bu haritayı Viyana’da bastırarak Yunanca konuşulan tüm topraklarda dağıttırmıştır. Bu haritada; Balkanların büyük bölümü, Anadolu’nun yarıdan fazlası, Ege adaları ile Girit, Rodos, Kıbrıs, Trakya ve İstanbul Yunan toprakları olarak gösterilmiştir.

 

 

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın