Son dönemlerde çok konuşulan metaverse kavramı sanal evren ya da evren ötesi olarak çevrilebilir. Özellikle Facebook’un konuya merak duymaya başlamasıyla metaverse kavramı daha da ön plana çıkmıştır. Bünyesinde büyük bir veri havuzu olan Facebook, milyonlarca insanın metaverilerine sahiptir

Metaverse kavramı ilk kez Neal Stephenson‘ın 1992 yılında yayımladığı bilimkurgu romanı Snow Crash‘de ortaya çıkmıştır. Metaverse kavramı kurgusal bir dünyayı nitelemiştir. Metaverse kavramı, ortaya atıldığı ilk dönemlerde aşırı abartılı ve yanıltıcı bir bakış açısı olmakla eleştirilmiştir.

Reklam ve tanıtım amacına hizmet edecektir

kişisel bilgisayarların yanı sıra sanal ve yükseltilmiş gerçeklik cihazları aracılığıyla kalıcı çevrimiçi 3 boyutlu sanal ortamları destekleyen, internetin varsayımsal bir yinelemesidir. Metaverse, bilgisayarlar, android cihazlar ve 3D cihazlar sayesinde insan bilişinin yapay bir fiziksel ortama dâhil olmasını sağlamaktadır. Metaverse’ü iletişim perspektifinden yeni bir gerçeklik, anlam dünyası ve iş birliği fırsatları sunan; kültürel, entelektüel ve ekonomik üretim için alt yapı ve etkileşim olanakları tanıyan; farklı gelişmiş teknolojilerin eş zamanlı ve entegre bir biçimde kullanıldığı; siber toplumsal bir düzlem şeklinde tanımlamak mümkündür.

din alanına da geldiğini düşünürsek sınırsız uygulama alanı olduğunu kabul edebiliriz

Sayın okuyucu metaverse’den benim anladığım; fiziki olarak bulunmadığınız ya da bulunamadığınız ortam veya yere yüksek teknolojiyle donatılmış sanal gözlüklerle sizi orda hissettirme amacı taşıyor. İlerde daha faklı amaçlar için kullanma yolunun çok açık olduğunu düşünüyorum.

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın