Ticaret dünyasının en önemli ögesi “patent” kavramıdır. Keşfedilen bir bilimsel buluşun veya ticari meselenin patentinin alınması, ortaya konulan yeniliğin haklarının korunması ve gelir kapısına dönüşmesi için çok önemlidir. Türkiye, uluslararası arenada patent konusunda iyi bir hacme sahip değildir ne yazık ki. Bu yüzden sizleri milyar dolarlık patentler yazımızla buluşturarak konunun önemine dikkat çekmek istiyoruz.

Aşağıda bilgilerini vereceğimiz patentler ve şirketler Silikon Vadisi, Amerika Birleşik Devletleri‘nde bulunmaktadır. Günümüz itibariyle Silikon Vadisi’nde faaliyet gösteren şirketlerin yıllık toplam gelirleri çoğu devletin toplam gelirlerinden kat ve kat fazladır.

Milyar Dolarlık Patentler

Milyar dolarlık patentler listemizde yer alan patentlerin hepsi yakın dönemde tescillenmiş patentlerdir. Patentin en önemli yanı kendinize ait bir teknoloji geliştirseniz bile eğer geliştirdiğiniz teknolojinin bir kısmı olsun daha önce patentlenmiş bir ürünün patent hakları alanına giriyorsa teknolojinizi ticari piyasaya sürmek için gerekli telif ücretlerini ödemeniz gerekmektedir.

Dropbox: Online Dosya Senkronizasyonu

Ağustos 2010 yılı itibariyle patent hakları tanımlanmış olan Dropbox, online şekilde dosyaların depolanıp çoklu kullanıcının erişimini sağlayan bir bulut servistir. İlk zamanlarda sadece dosya paylaşımı ve düzenleme gibi imkanlar tanısa da bugün dropbox üzerinde depoladığınız dosyaları çok işlevli bir şekilde düzenleyibilir hatta verileri bir websitesi şeklinde yayınlayabilirsiniz bile.

FireEye: Bilgisayar Solucanlarını Tespit Etmek için Sistem ve Metot

FireEye, mikro sistemci Ashar Aziz tarafından 2004 yılında kurulan bir startup. Bu işletmenin amacı bilişim güvenliği. FireEye metot olarak belirli kategorilerdeki zararlı yazılımları yakalamak üzere özelleşmiş bir araç. İlgili patent 2005 yılında alınmış. Firmanın ana ürünü FireEye Malware Protection System. FireEye, IPO‘da ve 2013 yılında NASDAQ sisteminde oldukça başarılı olmuş bir yazılım.

Zynga: Asenkron Meydan Okuma Oyun Yazılımı

Zynga ile ilgili dosyalar 2008 yılında patentlendi. Zynga’nın özelliği kişisel karakterlerin ve karakterlerden oluşan takımların uyumluluk, güç, performans veya seviye özelliklerine göre birbirlerine meydan okuyabilmelerini sağlayan bir oyun motoru olması. Pek çok mobil ve masaüstü oyunlarda Zynga yapısına rastlayabilirsiniz.

Square: Kart Sinyallerini Çözen Sistem

Square ilk başlarda IP yönetimi yapmaya yönelik bir sistem olarak ortaya çıkmış olmakla birlikte bugün kart sinyalleri ile ilgili işlemlerin gerektiği yerlerde kullanılmaktadır. Ocak 2010 yılında patentlenmiştir. Kredi kartının telefondan kullanılmasını sağlayan teknoloji olarak özetleyebiliriz.

Facebook: Gizlilik Özetinin Dinamik Üretilmesi

Facebook‘un ürettiği bu teknolojinin patenti 2012 yılında alındı. Her ne kadar Facebook’un kendi yapısını geliştirmek için üretilmiş bir teknoloji olsa da geliştirilen algoritma ve üretilen değerler neticesinde ciddi bir patent değeri ortaya çıkmıştır. Yapılan birkaç seçim neticesinde gizlilik ayarları otomatik olarak üretilmektedir.

Theranos: İlaç İletiminin Görüntülenmesini Sağlayan Tıbbi Cihaz

Elizabeth Holmes, adını ilk defa 2014 yılında kendi elde ettiği gelirle milyarder olan en genç kadın ünvanıyla Forbes 400 listesine girerek duyurdu. Holmes, ilaç iletiminin görüntülenmesi aplikasyonunun ilk halinin patentini  2005 yılında almış. Holmes’un icadı Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere pek çok tıbbi saha faaliyeti yapan kurumlar tarafından kullanılmaktadır.

GoPro: Aksiyon Kamerası

GoPro belki de bu listenin en meşhur patentlerinden biri. Aksiyon kamerası kavramı yerine bu tarz cihazların neredeyse hepsine GoPro denilmektedir. Bu hadisenin yaşandığı durumlarda patent ve marka iç içe geçmiş demektir. Yani marka isminin kendisi bir tür olmuştur. Tam anlamıyla patent işlemi 2004 yılında yapılmıştır. Firma ise büyüme yolunda asıl atılımı 2009 yılında gerçekleştirmiştir.

Nikola Tesla’nın İnanılmaz Patent Listesi için Tıklayınız.

 

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın