Nazilerin tartışılmayan yönü, belgeseli çekilmeyen tarafı neredeyse kalmadı. Ölüleri, hayatta kalanları, hatıratlar derken konu artık Nazilerin hala kullanılabilen silahlarına kadar geldi. Nazi rejimi bize tanıtılan yüzüyle savunulabilecek bir rejim değil. Özellikle koyu yazdım, bize tanıtıldığı yüzüyle. Ne yazık ki şunu kabul etmek lazım; tarihi kazananlar yazıyor ve biz şu anda hiçbir şeyden emin olamıyoruz. Evet Hitler diye biri ortaya çıkmış ve bütün Avrupayı, devam eden süreçte ise bütün Dünyayı savaşa sürüklemiş. Buraya kadar olaylar net. Ancak sonrasında ortaya çıkan milyonlarca belge, hatıratlar vs derken elimizde ülke olarak maalesef neyin doğru neyin yanlış olduğunu ayırt edebileceğimiz bir mekanizma söz konusu değil.

Hitler Ordusunun Geçit Törenini İzlerken

CIA’nin kuruluş hikayesi, kaybolan nazi altınları, hitlerin uzaylı merakı, nazilerin nükleer çalışmaları… Hepsi birer derya. Biz ise bu yazımızda nazilerin en kıymetli gücü olan insan kaynaklarını destekleyen çok acayip kimyasal bir silaha değineceğiz.

Nazilerin En Büyük Silahı: Pervitin

uyarıcı ilaç pervitin

Nazilerin en meşhur taktiği, Polonya  gibi koca ülkeyi neredeyse 1 günde ele geçirmelerini sağlayan bir savaş stratejileri vardı: “Der Totale Rausch” (The Total Rush). Şok baskın ve müthiş hızlı saldırı olarak tanımlayabileceğimiz bu taktiğin İngilizce bilinen adı ise “Blitzed”.

Naziler bu saldırı taktiğini kullanmaya başladığı zaman dur durak bilmeden saldırıyorlardı. Karşı tarafın Polonya askerlerinin ya da Fransız askerlerinin neredeyse nefes alacak zamanları kalmıyordu. Gece gündüz demeden iyi silahlarla donanmış bir ordu normal bir ordudan daha saldırgan ve daha korkusuz şekilde hareket ediyordu. Peki bu cesaretin kaynağı neydi diye soracak olursanız işler orada tuhaflaşmaya başlıyor.

Konunun baş kahramanı ilaç kimliği taşıyan ama esasında ağır bir uyarıcı olan Pervitin. Bu madde için kısaca cesaret hapı diyebiliriz. Pervitin, içinde ciddi miktarda metamfetamin bulunduran bir uyarıcı. Askeri doktor olan Otto Ranke 1938 yılında 90 üniversite öğrencisi üzerinde bu maddeyi deniyor ve sonuçları savaşı kazandıracak madde olarak raporluyor.

1940 yılına gelindiğinde ise 40 milyon tablet Pervitin ve İzofan nazi ordusuna dağıtılmış durumdaydı. Bu strateji Alman birliklerine büyük başarılar görünümünde büyük başarısızlıklar getiriyordu. Yazımızın devamında bunun nasıl olduğunu anlatacağız.

Dunkirk: Büyük Hezimet

Dunkirk: Müttefikler Saldırı Altında

Dunkirk hikayesi, yakın dönemde Christopher Nolan‘ın yönetmenliğinde vizyona girdi ve dünya kamuoyu olayları tekrar hatırlamış oldu. Nazilerin Fransa’yı nasıl bu kadar çabuk işgal ettiği ve Dunkirk gibi büyük bir fırsatı nasıl teptiği konularını aydınlatacak mevzu ise Pervitin.

Her orduda olması gerektiği gibi Alman orduları da piyadelerden ve tanklardan oluşuyordu. Bütün birlikler de Pervitin kullanıyordu. Ancak tank birlikleri arasında bazı taburlar Pervitin’in ciddi manada bağımlısıydılar ve tavsiye edilen miktarın üstünde kullanıyorlardı ilacı. Bunun sonucu olarak Nazi tank birlikleri o kadar sert ve acımasız şekilde saldırıya başladılar ki savaşa tam hazır olmayan Fransız birlikleri Almanlar karşısında mukavemet gösteremedi.

Her şey Almanlar için çok güzel gidiyor gibiydi. Oldukça kalabalık Fransız ve İngiliz birlikleri kıyıda, Dunkirk mevkinde sıkışmışlardı ve savunmasız sayılardı. Elbette merkezden imha emri gelmişti ve Nazilerin bu gücü vardı. Ancak tank taburları bir adım bile ilerleyecek halde değildi. İlaç bünyelerini tüketmişti ve yeni tablet alımlarına vücutları tepki vermiyordu. İlaç birliklerde görev alan askerlerde çekilme yapmaya başlamış ve depresyon başlamıştı. Daha itidalli giden piyade birlikleri ise Dunkirk’e uzakta kalmışlardı. Arada sağlıklı bir bağlantı kurulamıyordu.

Durumu fark eden Hitler imha görevi için hava kuvvetleri komutanını görevlendirdi. Ancak hava kuvvetleri komutanı da tarihi belgelere göre uyuşturucu bağımlısıydı ve bir türlü aklını toplayıp bitirici operasyonu düzenleyemedi.

Londra Bombardımanı ve Pervitin

II. Dünya Savaşı Sırasında Londra

Nazi pilotları günler süren ve İngilizlere kabuslar yaşatan bombardıman operasyonlarını da oldukça acımasız icra ediyorlardı. İngiliz savunma stratejisini afallatan ise oldukça uzun saatler zor hava koşullarında havada kalan Nazi pilotlarının odaklanma problemi yaşamadan İngiliz uçaklarıyla savaşabilmesi ve görevlerinde başaralı olabilmesiydi.

Elbette bu durumun da altında Pervitin çıktı. İngilizler düşen bir uçağın kabininde bulunan ilaç tabletlerini analiz ederek durumu ortaya çıkardı ve stratejilerini baştan kurdular.

Kaynak: https://www.history.com/news/inside-the-drug-use-that-fueled-nazi-germany

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın