Nikola Tesla’nın hakkı toplum nezdinde geç de olsa teslim edilmiş durumda. Yaptıkları, yapmayı hayal ettikleri ve yapabilecekken engellenip yapamadıklarının birleşimiye birlikte dehasını bütün dünyaya ispat etti. Nikola Tesla’nın patent listesi ise hayli ilginç. Yazımızın devamında sizleri Nikola Tesla’nın inanılmaz patent listesiyle buluşturacağız ancak listeye geçmeden önce okurlarımızı Nikola Tesla hakkında özet olarak bilgilendirmek istiyoruz.

Nikola Tesla Kimdir?

Nikola Tesla, 10 Temmuz 1856 günü Yugoslavya’nın Smiljan köyünde doğdu (Bu köy Yugoslavya dağıldıktan sonra bugün Hırvatistan sınırları içinde kalmıştır). Nikola Tesla’nın babası Milutin Tesla bir ortodoks papazıdır. Nikola Tesla ilk ve orta öğretimini Smiljan ve Smiljan’a komşu olan annesinin köyü Gospic’de tamamladı.

Kırılma noktası: Graz Politeknik Okulu

Nikola Tesla okuldaki eğitiminin ikinci yılında (1877) Profesör Poeschl’un elekirik mühendisliği dersinde bir dinamonun motor olarak kullanılabileceğinin ispat edildiği deneye şahitlik etti. Bu olayı gözlemlemesi üzerine ilk defa çeviriciler ve fırçaların olmadığı alternatif akım motoru fikrini düşünmeye başladı.

Üstün Yetenek Nikola Tesla

Politeknik okulunda Tesla’nın derslerine giren Profesör Poeschl onun hakkında şunları söylüyor:

“Nikola’nın matematik konusundaki kabiliyeti tam bir fenomendi. Herhangi bir problemi bir profesör kadar hızlı çözebilirdi…”

Nikola Tesla’nın Hayatından Tarihsel Kesitler

-1879: Tesla, teknik asistan mühendis olarak Maribor’daki bir firmada ilk işine başladı.

-1880: Prag’daki Charles’ Üniversitesi’ndeki doğal felsefe çalışmalarını tamamladı.

-1881: Budapeşte’deki merkezi telgraf ofisinde çalışmaya başladı ve burada ilk icatını dünyaya kazandırdı. Telefon dönüştürücüleri için ses yükseltici icat etti.

-1882: Rotasyonlu manyetik alanı keşfetti ve Paris’teki Edison şirketinde iş buldu.

-1883: Altı ayını Srasburg’taki güç şebekelerinin yeniden yapılandırılmasında harcadı. Bu sırada indüksiyon motorunun ilk modelini yaptı.

-1884: Paris’e geri döndü. Bürosunun tavsiye etmesi üzerine New York’a Edison Makine İşleri’nde çalışmak için gitti.

-1885: Edison Şirketi’nden ayrıldı ve Tesla Arc Light Co.’yu kurdu. İlk alternatif akım motor ve jeneratörü yaptı. Ayrıca dinamo-elektrik makineleri için çevirici icatı üzerinden ilk patent başvurusunda bulundu. Bu başvuruyu arc-lamba regülatörleri patent başvurusu izledi.

-1887: Çok fazlı alternatif akım motor ve jeneratörü icatı üzerinden patent başvurusunda bulundu. “Alternatif akım motorları ve dönüştürücülerinin yeni sistemi” üzerine AIEE (Amerikan Elektrik Mühendisleri Enstitüsü)’nde ilk dersini verdi. Bu dersi vermeden önce de Westinghouse Electric Co.’da kontrat imzaladı.

-1889:  Westinghouse Electric Co.’da (Pittsburgh) çalıştı. Motorlarını geliştirdi ve bu motorlor aynı yıl içinde üretildi.

-1890: Yüksek frekans akım devreleri üzerine deneylere başladı. Yüksek frekans jeneratörü icat etti.

-1891: Amerikan vatandaşı oldu ve çekirdeksiz dönüştürücüyü icat etti.

-1892: Londra ve Paris’te “Yüksek potansiyel ve yüksek frekansa sahip alternatif akım deneyleri” hakkında dersler verdi. Memleketini ve Belgrad’ı ziyaret etti.

-1893: Kablosuz telgrafı icat etti. Chicago’daki Dünya Sergisi’nde verdiği derslerle büyük başarı elde etti.

-1894 – 95: Mekanik osilatörü ve elektriksel osilatör jeneratörünü icat etti.

-1895: Büyük bir yangın neticesinde New York’taki laboratuvarını kaybetti.

-1895 – 96: X-ray ışınları üzerine deneyler yaptı.

-1897 – 98: Kablosuz enerji aktarımı üzerine ilk patent başvurusunu yaptı. Uzatkan kontrollü bir bot üzerinde patentini ispat etti. (Bu deney radyo dalgaları ve uzaktan kontrol hakkında yapılmış ilk deneydir.)

-1899: Colorado’da laboratuvar kurdu. Tesla bobinini kullanarak 12 milyon voltla yüksek frekans transformatör deneyini gerçekleştirdi.

-1900 – 1905: Dünya Telgraf Anteni için verici kulesini inşa etti. Bu çalışmasını altında dünya çapında bilgi ve enerji aktarım ağı niyeti yatıyordu.

-1907: Yenilikçi bir tribün modeli icat etti.

-1909: Uçan araba üzerine çalışmalarda bulundu.

1909 yılından itibaren çok değişik ve yenilikçi çalışmalarda bulundu. 1937 yılında New York’ta bir trafik kazası geçirdi ve 1943 yılında New York’taki New Yorker hotelinde vefat etti.

Nikola Tesla’nın İnanılmaz Patent Listesi

Yukarıdaki Nikola Tesla’nın hayatından tarihsel kesitler bölümünde Tesla’nın dudak uçuklatan çalışmalarına biraz değindik. Şimdi ise Tesla’nın Amerika Birleşik Devletleri’de sahip olduğu önemli patentlerinin listesini sunuyoruz.

Nikola Tesla’nın Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Patentleri

 • Dinamo elektrikli motorlar için dönüştürücü (1886)
 • Elektrik Arc Lambası (1886)
 • Dinamo elektrikli makineler için regülatör (1886)
 • Elektro manyetik motor (1887)
 • Elektrik dağıtım sistemi (1888)
 • Enerjinin elektriksel yayını (1888)
 • Termo manyetik motor (1889)
 • Elektrik motor (1889)
 • Elektriksel Ölçer (1891)
 • Dalga motoru (1894)
 • Elektrik trenyolu sistemi (1894)
 • Elektriksel devre kontrolörü (1898)
 • Frekans ölçer (1922)

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın