İnsan denen varlığın hayatın her koşulunda yaşama tutunma ve varlığını sürdürme, zorluklarla ve başarısızlıkla tüm bunların yanında olumsuzluklarla mücadelesinde ilk yaratılışından bugüne kadar var olan bir özelliği vardır.

Aslında insan denen muammanın en büyük sırrı her şeyi olumlama üzerine programlanmasıdır.

Menfi olandan gördüğü zarara karşı moral ve motivasyonunu dinamiklerini yitirdiğinde olumlu haline dönebilmesi için zihin, kalp, akıl ve ruh gibi farklı tahayyül etmeye başlamış cihazları tekrar programlamak durumundadır.

Nlp denilen zamane usulü de tamda bu programlama döneminde kullanılır. Pek tabi bu usul batıdan buralara taşınmış olduğundan senelerden beri bildiğimiz fakat sistemleştiremediğimiz bu nev zuhur halet batının ilim adamları ile sistem haline getirilip önce batı medeniyetine sunulur onlar posasını çıkarır, sonra bütün dünya alır kendi içlerinde kullanır. Onlar da nlp’yi kendilerine göre programlarlar.

Ülkeler ve devletler kendi insanlarına ve kendi kültürlerine, kendi kültürlerindeki olumlama yöntemini onlardan aldıkları biçimle sunmasalar
çok rahat ve kolaylıkla bu bilimsel sistemden olumlu sonuçlar alabilirlerdi. Maalesef nlp’nin sihirli değnek gibi düşünülüp kel başa şimşir tarak misali kişisel gelişim diye yutturulan plasebo etkisi yapan sözde düzelmiş mutlu insan profili çıkaran duyguları ifade eden emojilerden farklı olmayan olumsuz olumlu Adem ve Havva figürleri ortalıkta tekamülünü tamamlamış olarak arzı endam etmekteler, etrafta nlp’yi anlamamış kişisel gelişim harabesine dönmüş  hüsranla biten yorgun savaşçılara rastlamak adeta sıradanlaştı. İşte doğru bir NLP nasıl olmalı sorusuna beraberce cevaplar bulmak için bir yazı dizisi hazırlamak, bünyemizin kusmayacağı bizim insanımızda sırıtmayacak bir nlp programı üzerinde durmak için kaleme sarıldık.

Bu girizgahla beraber nlpyi tekrar programlamak konusunda zaman zaman nlp ile ilgili yaklaşımlarımızı Analiz Portal’dan takip edebilirsiniz. Site yöneticilerine bu fırsatı verdiklerinden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. İnşaallah sanal dünyaya hoş bir nefes hoş bir soluk getirirler. Yazımı güzel bir beyitle sonlandırmak isterim:
Avazeyi bu aleme davut gibi sal
Baki kalan bu kubbede bir hoş seda imiş
Hoş seda ile……

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın