Nükleer Patlama Nedir?

Nükleer Patlama, tahribat gücü, bilinen dünya tarihindeki hemen her şeyden daha yüksek olan; nükleer reaksiyon ile nükleer füzyonun beraber kullanılmasıyla yüksek hızda çekirdek tepkimesinin ortaya çıkardığı devasa bir güçtür. Dünya tarihindeki nükleer patlamalar ise küresel anlamda birçok olumsuzluğa neden olmuştur.

Nükleer Patlama, küresel tahribat demektir

Nükleer Patlamanın Sonuçları Nelerdir?

Meydana gelmiş nükleer patlamaların sonucunda, atmosferin en alt katmanına, yani troposfere ulaşan enerji dört ana gruba ayrılır. Patlamanın sonucunda salınan, tahrip kısmı, toplam gücün yüzde 40 ila 50’sine tekabül eder. Salınan termal radyasyon ise bütün nükleer enerjinin yüzde 30 ila 50’sini oluşturur. Geriye kalan yüzde 5 ila 10’luk kısım çöküntü radyasyon, bundan geriye kalan yüzde 5 civarı kısım ise iyonlaşan radyasyondur.

Meydana gelen nükleer patlamaların sonunda, tabiat ve nükleer reaksiyonun yüzlerce ve belki de binlerce kilometre çevresinde bulunan habitat ciddi şekilde zarar görür. Bitki örtüsü tahrip olur, ormanlar tahrip olur; etrafındaki bölge çölleşerek yaşama elverişsiz bir biçim hâlini alır. Aynı zamanda ölümler ve ölümcül yaralanmalar meydana gelir. Sakat doğum oranlarının ve kanser oranlarının ciddi şekilde artışı gözlemlenir. Peki, Dünya Tarihindeki Nükleer Patlamalar nelerdir?

Dünya Tarihindeki Nükleer Patlamalar

Küçük Oğlan (Little Boy) – Hiroşima Saldırısı

Küresel ölçekte bilinen ilk tesirli nükleer patlama, 2. Dünya Savaşı’nda ABD’nin Japonya’nın Hiroşima ve Nagasaki şehirlerine gönderdiği iki atom bombasıyla meydana gelmiştir. İlk saldırı, Hiroşima‘ya gönderilen “Küçük Oğlan” (Little Boy) isimli Uranyum-235 tipi atom bombasıyla gerçekleşmiş ve bu saldırının neticesinde 140.000 kişi yaşamını kaybetmiştir.

Şişman Adam (Fat Man, resmî adıyla Mark III)  – Nagazaki Saldırısı

ABD’nin Japonya’ya yönlendirdiği ikinci büyük nükleer saldırı, Fat Man (Şişman Adam) isimli, Plütonyum-239 tipi atom bombası ile gerçekleşmiştir. Saldırıda Nagazaki nüfusunun üçte birinden fazlasına tekabül eden, 74.000 kişi hayatını kaybetmiştir. İlerleyen yıllarda Nagazaki Belediyesi’nin açıkladığı veriler, bu saldırının dolaylı etkilerinin de hesaba katılarak, ölü sayısının 140.000’i aştığı yönünde olmuştur.

Çernobil Nükleer Reaktörü Patlaması – Sovyetler Birliği, Rusya

Bir saldırı olarak planlanmamış, fakat tahribatı ve tesiratı, hemen bütün Avrupa’yı olumsuz yönde etkilemiş, toprakların çoraklaşıp işlevsizleşmesine, belki on binlerce insanın dolaylı yollardan ölümüne; sakat doğumlara ve kanserlere neden olmuş bir diğer nükleer patlama da, Sovyetler Birliği (SSCB) topraklarında bulunan Pripyat kentinde meydana gelen Çernobil Nükleer Reaktörü‘nün aşırı ısınmaya bağlı olarak oluşan ve bir dizi patlamayla sonuçlanan vakadır.

Elbette dünya tarihinde, irili ufaklı, basına yansıyan veya yansımayan; tehdit, tatbikat ya da saldırı amaçlı ya da tamamıyla nükleer reaktörlerde meydana gelen hatalar, öngörülemez işleyişler ve sabotajlar neticesinde birçok patlama yaşanmıştır. Dünyanın, bir nükleer patlama daha görmemesini temenni ederek yazımızı sonlandırıyoruz.

Dünyayı Yöneten Gizli Güç: 300’ler Komitesi Nedir?

Twitter üzerinden akışımızı takip etmek için tıklayınız.

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın