Akkuyu Nükleer Termik Santral yapımı devam ediyor. Resmi adı Akkuyu Nükleer Güç Santrali (Akkuyu NGS) olan santralle ilgili medyaya elbette pek az haber düşüyor. Yapımı neden bu kadar uzun sürdü, inşaat ne durumda gibi soruların cevaplarını merak ettiğinizi biliyorum. Bu yazımdan sonra sorularınıza bir nebze olsun cevaplar bulabileceğinize eminim.

Akkuyu NGS Proje Ortakları Kimler?

Akkuyu projesi yap-işlet-devret modeli üzerinden Rus ortaklıkla yürütülen bir santral projesi. Geçtiğimiz dönemde İdlib başta olmak üzere Rus hükümetiyle pek çok gerginlik yaşanmış olsa da, santral yapımındaki gelişmelere baktığımız zaman projenin bu diplomatik olumsuzluklardan etkilenmediğini görüyoruz. Evet gerçekten ilişkiler garip. Libya, Suriye ve Akdeniz gibi pek çok sıcak temas bölgesinde karşılıklı gelmemize rağmen enerji ortaklıkları bu gerilimden olumsuz etkilenmiyor.

Kurumlar nezdinde Akkuyu NGS projesinin çalışma ortağı Rusya Devlet Atom Ajansı Rosatom’un Mühendislik Bölümü Atommash. Atommash santral için en kritik parçaların üretiminde rol üsteniyor. Çok yakın zamanda Atommash’ın Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) ilk ünitesi için ürettiği reaktör basınç kabı Türkiye’ye gönderildi. Kabın sevk edilmesiyle birlikte ilk ünitede yer alan reaktörün birinci devresinin kritik önem taşıyan tüm büyük boyutlu ekipmanlarını sahaya sevk etmiş oldu.

12 metre uzunluğa ve 330 ton ağırlığa sahip reaktör basınç kabının üretilmesi neredeyse 3 yıl sürdü. Bundan bir ay önce 4 buhar jeneratörünü Akkuyu NGS’nin inşaat sahasına ulaştıran Atommash, reaktör basınç kabını da göndererek parçaları tamamlamış oldu.

Akkuyu’nun Özellikleri ve Diğer Parçalar

Akkuyu NGS Basınç Kabı

Dünyada ‘Yap, İşlet, Sahip Ol’ modeliyle inşa edilen ilk nükleer santral projesi olan Akkuyu NGS, VVER-1200 tipi 3+ nesil 4 reaktörden oluşacak. Her bir reaktörün kapasitesi 1200 MW olacak. Aynı gün Akkuyu NGS için üretilen reaktör basınç kabının yanı sıra, Bangladeş’teki ilk nükleer santral olan Rooppur NGS için imal edilen iki buhar jeneratörü de sevk edildi. Toplam ağırlığı 1000 tonun üzerinde olan 3 ekipman, taşıyıcılara yüklenerek Tsimlyansk Barajı’nın özel iskelesine nakledilecek. Üretilen ekipmanların Atommash tesisinden nakliyesi de, boyutlarının büyüklüğü dolayısıyla benzeri görülmemiş işlemlerle yapıldı. Tonlarca ağırlığa sahip ekipman parçalarını Volgodonsk’taki Tsimlyansk barajı iskelesine taşımak için güzergah üzerindeki troleybüs telleri geçici olarak söküldü. Akkuyu NGS’ye gönderilen reaktör basınç kabı, 3 bin kilometrelik, Ruppur nükleer santraline gönderilen buhar jeneratörleri ise 14 bin kilometrelik bir deniz yolculuğunun ardından sahalara ulaşacak.

Alakalı Yazı

1 Yorum

alone wolf 18 Ekim 2020 at 12:14

Abi gözünüzü seveyim adam gibi yapın işinizi düzgün düzgün çalıştırın şu santrali patlatıp durduk yere başımıza iş açmayın.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: