Otizm Hakkında Yapılmış En İyi Filmler

Otizm hakkında yapılmış en iyi filmler hakkında konuşmadan evvel, toplumda hastalık olarak karşılık bulan fakat bu algının son yıllarda git gide kırıldığı, davranışsal ve tepkisel farklılıklar içeren otizmin ne olduğundan söz etmek daha doğru olacaktır.

Otizm, çocuklarda üç yaşından önce başlayıp ömürlerinin sonuna dek devam eden ve sosyal etkileşimler ve iletişimlerde norm dışı tavır ve davranışlarla, sınırlı ve tekrarlanan tutumlara neden olan bir başkalaşımdır.  Bu durumdaki insanların dış dünya ile etkileşimleri, yaşamsal ihtiyaçları düzeyinde sınırlı olabilir ve iletişimleri, kalıpsal davranışlar ile sınırlı kalabilir. Otistik çocuklarda öğrenme güçlüğü ve zeka geriliği gözlemlenebileceği gibi, buna mukabil, normal tabir edilen birçok insanın sahip olamadığı üst düzey yeteneklere ve zihinsel kabiliyetlere sahip olmaları da söz konusudur.

Otizmin genetik kökenli, kalıtımsal olduğu kanıtlanmışsa da kalıtsallığı oldukça karmaşıktır. Zira otizmin mutasyonlardan mı yoksa çoklu gen etkileşimlerinden mi kaynaklandığı hâlâ çözülebilmiş değildir.

Erkek Çocuklar Daha Yatkın

Yakın dönemde yapılan araştırmalarda, otizmli doğum vakalarında artış gözlemlenmiştir. Son araştırmalarda otizm görülme sıklığı, her 1000 doğumda yaklaşık 6 vaka şeklindedir. Erkeklerde otizme rastlanma oranı, kadınlara göre 4,3 kat daha yüksektir. Bir otistik çocuğun, kardeşinin de otistik olma ihtimali yüzde 3 ila 8, eğer otistik çocuğun bir ikizi varsa, ikizinde otizm görülme ihtimali yaklaşık olarak yüzde 60’tır.

Hastalık mı Durum mu?

Otizm, beynin birçok kısmına tesir eder fakat bu tesiratın nasıl geliştiği ve şekillendiği günümüzde dahi tam olarak anlaşılmış değildir. Anne ve babalar, çocuklarındaki farklılıkları genelde bebeklik safhalarında gözlemlemeye başlarlar. Evren teşhis ve bu doğrultuda yapılacak doğru ve tıbbi müdaheleler, çocuğun, toplumla uyum içeriisinde bireyleşebilmesinde oldukça önemlidir. Erken teşhis edilen otistik bir birey, sosyal ve iletişimsel manada “norma uygun” davranabilmesini sağlayacak yetiler kazanabilir. Günümüzde otizmin bir hastalık mı yoksa durum mu olduğu tartışmalıdır. Günbegün, hastalık olmadığı yönündeki yorumlar artış göstermektedir.

Otizm Hakkında Yapılmış, Herkesin İzlemesi Gereken Filmler

Yazımızın devamında otizm hakkında yapılmış en iyi filmlerin, otizm hakkında yapılmış az bilinen filmlerin, otizm hakkında yapılmış mutlu ve olumlu ya da dramatik, çoğunluğu mutlu sonlarla biten, özel seçkimizi sizlere sunuyoruz.

Being There (1979)

Jerzy Kosinski‘nin aynı isimli romanından uyarlanmış kült niteliği taşıyan Being There, kendisini bildi bileli evinde bahçıvanlık yapıp malikanesinin sahibinin işlerini görmüş, ömründe bir defa olsun dışarı adım atmamış Chance adlı; tüm dünyası bahçesi, evi ve televizyonundan ibaret olan, garip ve sevimli adamın hikayesini konu alır. Günün birinde ev sahibi hayatını yitirir ve ev satılığa çıkarılır. Ama ne var ki Chance nüfusa kayıt edilmemiş, nefes alış verişi dışında var oluşuna dair kanıt bulunmayan, esrarlı bir adamdır. Durumu gereği de polislere yaşlı adamın hizmetini gördüğünü anlatamaz, onları inandıramaz ve birden kendisini kapının dışında bulur. Sıradışı macerası da böylece başlar…

IMDB Puanı: 8.0

The Black Balloon (2008)

The Black Balloon, üzerine hayatın olanca yükü binmiş, Thomas adlı karakterin hayatına odaklanır. Thomas’ın annesi hamiledir, bununla beraber kardeşi de otizmli bir çocuktur. Hem kardeşini ihmal etmemesi, hem de annesinin tüm ihtiyaçlarını görmek zorunda kalması, üstelik bir de babasına destek olmak durumunda olması, Thomas’ı oldukça yormaktadır. Bunlar yaşanırken, beklenmedik bir şey olur ve Thomas, okulda tanıştığı bir kıza, kendisini aşık olmuş vaziyette bulur.

IMDB Puanı: 7.3

Adam (2009)

Adam yaşamının tümünde, sosyal anlamda iletişim kurmakta zayıflık çekmiş ve yalnızlığa hapsolmuş biridir. Ama ne var ki yeni komşusu Beth ile tanışması, onun hayatında tahayyül ve ümit edemeyeceği başkalaşmalara yol açacaktır. Oldukça açık fikirli, şuh ve etkileyici bir kadın olan Beth ile otizmli Adam arasında, umulmadık ve ani gelişen bir ilişki gelişir. Birbirlerine olan tüm farklarına karşın bu iki karakter kısa zamanda birbirine olağanüstü bir tutku ve sevgi bağı ile kenetlenecektir.

IMDB Puanı: 7.2

The Accountant (2016)

The Accountant, Christian Wolff adında deha sahibi bir matematikçidir. Asperger Sendromlu karakter, insanlardan çok, sayılarla düşüp kalkmaktadır. Sıradan bir muhasebeci gibi görünen Christian, görünürdeki işin arkaplanında, oldukça büyük suç çeteleri için, gizli olarak çalışmaktadır. Ama ne var ki gizlenmek için çalıştığı şirkette hiç de küçük olmayan hesap açıklarıyla karşılaşması, onu asla tahmin edemeyeceği bir hikaye ve suç şebekesinin, istemeden tam da ortasında bulmasına neden olacaktır.

IMDB Puanı: 7.3

Atypical (2017)

Atypical, 18 yaşında otizmli bir genç olan Sam’in hayatına odaklanır. Akranları gibi bir hayat sürme motivasyonuna odaklanan Sam, hür bir yaşayışa sahip olmayı aklına koymuştur ve bu doğrultuda, herkes gibi, kendisi de ona yarenlik edecek bir kız arkadaşı olsun istemektedir. Hayatındaki en büyük desteklerinden biri olan terapisti, genç adamı bu konuda desteklemektedir. Ama gel gelelim annesi, evladının büyüdüğünü kabul edebilme gerçeğiyle yüzleşmekte oldukça zorlanır. Ne var ki babası, annesi gibi düşünmemektedir ve evladının yetişkin bir birey olma yolunda adımlar atmasını yürekten istemekte ve onu heveslendirmektedir. Otistik bir çocukları olan bir aileye odaklanan sıcak ve mizahi bu yapım, hâlâ devam etmekte olan, komedi-dram türünde, başarılı bir dizidir.

IMDB Puanı: 8.3

A Brilliant Young Mind (2014)

Nathan, otizmli, dahi bir çocuktur. Özellikle sayılarla kurduğu doğal bağ onu herkesten farklı kılmaktadır. Ama o ailesiyle dahi bağ kuramamakta, kendisini herkesten izole ederek yalnız bir yaşantıyı tercih etmektedir. Ama günün birinde, matematik öğretmeniyle tanışması ve onun kendisine yönelttiği telkinlerle beraber yüreklenerek, Tayvan’da düzenlenecek olan Uluslararası Matematik Olimpiyatları’na katılma cesaretini gösterir. Bu yolculuk esnasında hayal bile edemeyeceği arkadaşlar ile tanışır ve hayatı oldukça pozitif bir yönde değişim göstermeye başlar. A Brillant Young Mind, otizm hakkında umut aşılayan kıymetli bir film.

IMDB Puanı: 7.1

A Child Is Waiting (1963)

1957 Westinghouse Studio One adlı aynı isimli bir telefotoya dayanan, Abby Mann tarafından yazılan dram filmi, Stanley Kramer’in yapımcılığında, John Cassavetes tarafından yönetilerek vizyona uyarlandı. A Child Is Waiting, Burt Lancaster adında, çoğunluğu otizmli çocuklar için tahsis edilmiş bir devlet kurumunun yönetimini üstlenen, nev-i şahsına münhasır bir karakterin hayatını anlatıyor. Sıradışı yöntemlere meydan okuyan bu kişinin hayatına şahit olmak, seyirciler için oldukça özel bir sinematik tecrübe olacak.

IMDB Puanı: 7.2

I Am Sam (2001)

I am Sam, Sam Dawson adında, yedi yaşında bir çocuğun bilişsel kabiliyetinde olan, ama oldukça özel yönleri bulunan bir bireyin hayatından bir kesiti bizlere sunar. Sam, karısı tarafından terk edilmiş, kızıyla hayat süren bir adamdır. Tüm bilişsel eksikliklerine karşın oldukça iyi bir sosyal çevresi vardır ve etrafındaki insanlar tarafından sevilerek kucaklanır. Ama ne var ki kızı yedi yaşına geldiğinde, Sam, hayatında hiç öngöremeyeceği sorunlarla karşılaşmaya başlar. Kızının doğumgünü partisinde, evlerine gelen bir sosyal güvenlik görevlisi, birbirine ölesiye bağlı bu baba ve kızın hayatlarında, onulması çok güç bir yara açacaktır.

IMDB Puanı: 7.6

The Horse Boy (2009)

The Horse Boy, Rupert Isaacson ve eşinin otizm sendromlu oğulları Rowan’ın atlarla temasa geçebildiklerini keşfetmeleri üzerine çıktıkları Moğolistan serüvenini anlatan, gerek maddi gerekse de ruhani yönü oldukça kuvvetli olan bir belgesel filmdir. Aile, Teksas’taki evini, oğullarına daha güzel bir hayat sunabilmek için terk eder ve onları Moğolistan’da bekleyen bilinmez yolculuğa uzanır.

IMDB Puanı: 7.3

Elling (2001)

Elling‘in yaşamındaki en büyük desteği annesidir. Fakat yaşı ilerlemiş olmasına karşın, annesinden başka bir motivasyonu ve dostu olmayan Elling’i hayat artık zorlamaktadır. Elling, annesinin beklenmedik ölümüyle oldukça hırpalanır ve hayatını ikame ettirmekte zorlanması üzerine kendisini bir psikiyatri kliniğinde bulur. Kriz anının ardından, uyanıp yatıştığında karşısında, seks bağımlısı olan Kjell’i görür ve onunla teması başlar. Her iki birey de tedavisini başarı ile tamamlamalarının ardından taburcu olur ve aralarında gerçekleşen yakınlığın nihayetinde birlikte yaşamaya başlarlar. Kjell, kadınlara karşı düşkünlüğünden vazgeçememiştir. Elling ise eski günlerin gelmesinden şiddetle korkuyordur.

IMDB Puanı: 7.5

Mary and Max (2009)

Mary ve Max, ailesi tarafından ihtiyacı olan şefkat ve alakayı görememiş, 8 yaşındaki yalnız bir kız çocuğu olan Mary’nin hasbelkadar tanışarak mektuplaştığı, onun tek dostu olan Avustralyalı bir savaş gazisi Max ile olan sıradışı ve masalsı öyküsünün anlatıldığı, şairane bir filmdir. Adam Elliot‘un ilk uzun metraj denemesi olan filmde, bir gün tesadüf eseri postaneye giden Mary’nin, postanede bulduğu rehberde, Max’in numarasını bulmasıyla başlayan, nahif hikâyesi ve onunla kurduğu olağanüstü arkadaşlığı anlatılır. Max, dairesinde yalnız yaşayan, oldukça temiz yürekli ama hayat tarafından hırpalanmış bir insandır. Mary’nin mektubunu görmesiyle, bütün hayatı değişmeye başlayacaktır.

IMDB Puanı: 8.1

Marathon (2005)

Cho-won hayatta tüm dayanağı annesi olan otizstik bir bireydir. Henüz çocuk yaşlarından beri, zebralara karşı, karşı koyulmaz bir alakası vardır. Cho-won, annesinin insanüstü alakası ile birlikte hayata tutunmuş, yılmamayı ve dirençli bir şekilde yaşamını ikame ettirebilmeyi öğrenmiş bir bireydir. Annesi onu öylesine özel bir şekilde yetiştirmiştir ki, herkesin zaafiyet ve hastalık olarak yorumladığı otizm durumunu, annesinin tutumuyla birlikte eşine az rastlanır bir başarıya dönüştürebilecek maharet cevherini ortaya çıkarabilmiştir. Marathon, Cho-won’un bu sıradışı öyküsünü anlatan, başarılı bir yapım.

IMDB Puanı: 7.7

Louis Theroux: Extreme Love – Autism

Louis Theroux: Extreme Love, Extreme Love: Dementia‘nın ilk bölümü. Theroux, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki otizm için en iyi okullardan biri olan New Jersey’deki DLC Warren Okulu’nu ziyaret ediyor. Orada, öğrencilerle ve aileleriyle, yaşamın onlar için nasıl bir şey olduğunu anlayabilmeleri ve otizmli çocukların karşılaştıkları zevkleri ve zorlukları tecrübe etmeleri için bir araya geliyor ve ortaya seyirlik, güzide bir lezzet olan bu yapım çıkıyor.

IMDB Puanı: 7.7

Life, Animated (2016)

Life, Animated, Down Sendromlu bir çocuğun penceresinden dünyaya bakmamızı sağlayan bir yapım. Bu olağanüstü varlığın gözünden izlediğimiz filmde, filmler ile onun konuşma beceresini kazanmasına ve dünya ile iletişime geçebilmesine adeta efsunlu bir yolculuğa çıkmışça şahit oluyoruz. Belgesel kategorisinde de değerlendirilebilecek bu şiirsel yapım, değeri bilinmemiş, büyük seyir rakamlarına ulaşmamış, oldukça özel filmlerden bir diğeri.

IMDB Puanı: 7.5

Mozart and the Whale (2005)

Mozart and the Whale, otizmin bir alt türü olan Asperger Sendromuna sahip Donald adında, kendi hâlinde bir taksi şoförünü konu edinir. Donald, kuşlarla ilgilenmeye tutkun olan, tabiata ve özellikle de sayılara karşı olağanüstü bir marifete sahip, anlaşılmamış bir dahidir. Donald’ın, kendisi gibi otizmli ve Asperger Sendromlu insanların buluştuğu bir toplantıda, Isabelle ile tanışması, onun kişisel serüveninde oldukça önemli bir yapı taşı olacaktır.

IMDB Puanı: 6.9

My Name Is Khan (2010)

Otizmin bir alt türü kabul edilen Asperger Sendromu adlı normdışı bir durumda olan Khan adındaki Müslüman adam, ABD’nin başkanı ile konuşmak ve ona derdini sunabilmek için macera dolu bir seyahate çıkar. Bu serüvenini gerçekleştirebilmek için ülkeyi baştan sona gezmeyi aklına yerleştirmiştir. Oldukça başarılı bir Bollywood filmi olan My Name Is Khan, tüm dünyada oldukça ses getirmiş, insanı duyguları uyandıran ve otizmli insanlara, çok daha özel bir gözle bakmayı sağlayan, güzide yapımların başında yer almaktadır.

IMDB Puanı: 8.0

Napoleon Dynamite (2004)

Napoleon Dynamite, kelimenin tam anlamıyla “inek” kabul edebileceğimiz bir karakteri temsil eden bir kişiliktir. Hayatının hiçbir alanında insani standartlarda bir ilişki geliştiremeyen bu karakterin, resim ve görsel sanatlara karşı tuhaf bir ilgisi vardır ve ama bu ilgi, onu anlamadığı için uzun süre kimse tarafından ne anlaşılabilir ne de kabul edilir. Ta ki günün birinde, Napoleon Dynamite, okula yeni kayıt yaptıran, Pedro adındaki gençle tanışır. Bu tanışıklık, Napoleon’u zaman içinde adeta bir kahramana dönüştürecek olayları başlatacaktır.

IMDB Puanı: 6.9

Rain Man (1988)

Rain Man, birçok insanı “otizm” ile tanıştıran, oldukça özel bir yapımdır. Film, kimlik yönüyle birbirine adeta iki zıt kutupta yer alan, fakat aralarında olağanüstü bir bağ bulunan iki kardeşin hayatını anlatır. Yağmur Adam filmi, izleyen birçok kişinin de bu konuda hemfikir olduğu üzere, sinema tarihinin kült filmlerinden biri olarak kabul edilir. Filmde, oldukça lüks bir hayat süren Charlie ile, otizmli bir birey olan Raymond’un, nam-ı diğer Yağmur Adam‘ın, oldukça duygusal, yer yer de mizahi olan ilişkisi ve maceralarına yer verilir. Filmin başlarında, Charlie’nin otizmli olan ağabeyi Raymond’u küçümserken, beraber yaptıkları yolculuk boyunca, ağabeyine karşı olan ilgisi gitgide artar ve her şeyin nihayetinde ona hayran olacak bir duruma gelir.

IMDB Puanı: 8.0

Shine (1996)

Shine, Avusturyalı bir piyanist olan David Helfgott‘un hayatını anlatan bir filmdir. Film ilk olarak David Helfgott’un çocukluk döneminde babasından gördüğü psikolojik şiddete karşı çaresiz kalışını konu edinerek başlar. Filmin takibinde, David’in olağanüstü müzikal yeteneklere sahip bir birey olduğunu ve inanılmaz derecede iyi bir piyanist olduğunu gözlemlemeye başlarız. Ama ne var ki David’in babası, onun ufak yanlışlarını dahi tolere edemeyecek kadar katı, taş kalpli bir insandır. Bu baskılar karşısında daha fazla onunla yaşamayı sürdüremeyen yetenekli piyanist, evinden adeta kaçarak ayrılarak İngiltere’ye gider. Burada, kendisini gerçekleştirerek, sahip olduğu olağanüstü yeteneği bütün dünyaya duyurmaya başlar.

IMDB Puanı: 7.7

Ben X (2007)

Ben X, Ben adında, dış dünyaya kendisini adeta kapamış, otizmli bir gencin hayatından bir kesiti, tarifsiz ve eşine az rastlanır bir sinematik metot kullanarak bize anlatır. Ben, izole hayatında, “Archlord” isimli bir oyun oynayarak, bu oyunun kendine has dünyasında, yaşamını ve kişiliğini adeta yeniden inşa etmekte, kendisini bu suni mecrada yeniden gerçekleştirerek var kılmaktadır. Oyundaki karakteri, dış dünyanın aksine oldukça önemli ve oyuncular tarafından saygıdeğer görülen bir konumdadır. Bununla birlikte en büyük hayali de gerçekte, tıpkı oyunda olduğu gibi bir kişilik sağlayabilmek olan delikanlı, bir gün oyunda Scarlite adında bir kızla tanışır ve böylece olaylar gelişir.

Temple Grandin (2010)

2010 yapım tarihli Temple Grandin, Mick Jackson’ın yönettiği, hayvanlara daha insancıl yöntemlerle yaklaşılması adına, hayvancılık tekniklerinde çığır açan buluşlara imza atmış başarılı bir iş kadını olan Temple Grandin’in, izlerken insanı tebessüm ve huzura sevk eden öyküsünün anlatıldığı, oldukça nahif bir biyografi filmidir.

IMDB Puanı: 8.3

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın