Petrol ihraç eden ülkeler örgütü, İngilizce adı ile Organization of Petroleum Exporting Countries denmekte ve kısaca OPEC olarak bilinmektedir. 1960 yılında kurulan bu örgüt aslında tamamen petrol kartelleri olmamakla beraber tamamen siyasal ve ekonomik olarak kullanmakta ve dünyaya planlı bir şekilde anlaşmalar yaparak petrol ihraç etmektedirler. Stratejik tarzında hiçbir art niyet olmadan kurulan bu grup tamamen ihraç ve ekonomi için kurulmuştur.

Bağdat şehrinde toplanan Sudi Arabistan, Kuveyt, Venezuela, Irak ve İran ülke temsilcileri yaptıkları anlaşma ile OPEC örgütünü kurarak petrol ihraç etmeyi planlamışlardır. Amaçları, petrol ihracatını tamamen rekabet ortamında yapmak yerine daha adil ve istikrarlı bir şekilde anlaşarak yapmaktadırlar. Tüm petrol üreticisi olan bu örgüt üyeleri güvenli bir şekilde ihracatlarını yapıyor, sabit bir fiyat ile ithalatçı devletlere ekonomik ve düzenli bir şekilde petrol ihraç ediyorlar. Geçmiş zamanlarda petrol kartelleri olarak bilinen bu örgüt zaman içerisinde gücünü kaybederek sadece ihracata ve ekonomiyi güçlendirmeye adamışlardır.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü Üyeleri (OPEC) Üyeleri

1960 yılında 5 ülke tarafından kurulan OPEC (Sudi Arabistan, Kuveyt, Venezuela, Irak ve İran), belirli yıllarda diğer petrol üretici ülkelerinde katılımı ile daha da güçlenmiş ve büyümüştür. Daha sonra katılan ülkeler sırayla;

  • 1961 Katar
  • 1962 Libya ve Endonezya
  • 1967 Birleşik Arap Emirlikleri
  • 1969 Cezayir
  • 1971 Nijerya
  • 1973 Ekvator
  • 1975 Gabon
  • 2007 Angola
  • 2017 Ekvator Gine’si

14 ülkenin yer aldığı OPEC üyeler listesinde 3 ülke (Ekvator, Endonezya, Gabon) belirli zamanlarda üyeliğini askıya almış ya da çıkmış olsa da ilerleyen yıllarda tekrar geri gelmiş ve şuan kaldıkları yerden devam etmektedirler. Bunun yanı sıra her ülkeden 2 temsilci her yıl en az 2 kere olmak üzere yapılan toplantılara katılarak düzenli bir şekilde konferans verilmektedir.

OPEC Süreci ve Gelişmeleri

OPEC, ilk kurulduğu zamanlarda petrolü Avrupa ve Batılı tüm ülkelere karşı silah olarak kullanmak istediler. 1973 ve 1974 yıllarında petrol fiyatlarını arttırarak ilk adımı atmış oldular. Petrol fiyatları bir varil 2 dolardan 35 dolara yükseldiği zaman ithalatçı ülkeler ekonomik krizinin eşiğine gelmiş, borçlara girmiş ve milyonlarca kişi işsiz kalmıştı. Coğrafi konum sebebi ile petrol üreten tüm ülkeleri OPEC örgütüne davet ederek bu kazançları adil bir şekilde paylaşmış ve Batılı ülkeler arasında ekonomik krize sebebiyet vermiştir. İlerleyen yıllarda beklenmedik bir şekilde Batılı ülkeler OPEC ülkelerinin en zayıf ülkelerine gelerek iç savaş başlatmış ve isyanlar başarılı olunca ilk çatlak 1990 yılında Irak devletinin Kuveyt’i işgal etmesi ile başlamıştır. Daha sonra yakın ülkelerinde petrol üretmesi ile beraber OPEC fiyatlarında düşüşe girmek zorunda kalarak şimdi istikrarlı bir şekilde fiyatlar Türkiye’de hariç birçok ithalatçı ülkede normal fiyatlarda satışa sunulmaktadır.

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın