MANUEL PELLEGRINI - ALAN PARDEW

Alan Pardew‘in Manuel Pellegrini‘ye ettiği küfürler, uzun bir süredir devam eden bir kinin sonucu olmasa bile alttan alınacak cinsten değildi. Dönemin Newcastle United teknik direktörü Alan Pardew, Manchester City’i çalıştıran Pellegrini’ye hakaret ettiği için özür dilemeyi de ihmal etmemişti. Dikkat çeken bir diğer nokta ise 1 sene sonra bu sefer Crystal Palace teknik direktörlüğü yapan Alan Pardew, yine sert geçen mücadele esnasında Pellegrini ile münakaşa yaşayabileceği şartların oluşmasına rağmen bu sefer dilini tutmayı başarabilmişti.

ALEX FERGUSON - KENNY DALGLISH

Sir Alex Ferguson ve Sir Kenny Dalglish, İskoç teknik direktörler olarak Premier Lig tarihine damga vurmuş isimler. Kariyerleri boyunca sıkça rakip olan bu 2 önemli isim, futbolun beşiği İngiltere’de üst düzey rekabetin içinde daima yer alabilmiştir. 1992 ile 1997 yılları arasındaki 5 sezonun 4’ünde Manchester United ile şampiyon olan Alex Ferguson, bu 5 sezon içerisindeki kaybı da Blackburn Rovers‘ı çalıştıran meslektaşı ve vatandaşı Kenny Dalglish’e karşı yaşayacaktı. Bununla birlikte Liverpool’u da çalıştıran Kenny Dalglish ile Alex Ferguson arasında Premier Lig şampiyonluğu mücadeleleri sırasında basına yansıyan sözlü tartışmalar ve düşmanca tavırlara rağmen kalıcı bir saygının da olduğunu söylersek yanılmış olmayız.

ANTONIO CONTE - JOSE MOURINHO

Birbirini kesinlikle sevmeyen 2 isim: Antonio Conte ve Jose Mourinho.
Bu ikili arasındaki nefret, Mourinho’nun geçmişte de görev aldığı Chelsea’nin 2016’da Manchester United’a karşı kazandığı 4-0’lık net galibiyet sırasında Conte’nin kutlamasını aşırı bulduğuna yönelik iğneleyici söylemleriyle başlamaktadır.

Antonio Conte bu olayın üzerini futbol medyası karşısındaki tutumuyla kapatma niyeti ortaya koymasına rağmen Mourinho – muhtemelen Conte ve Liverpool antrenörü Jurgen Klopp’a atıfta bulunarak- teknik direktörlerin tutkusunu göstermek için “soytarı” gibi davranması gerekmediği konusunda söylemlerde bulunmaya devam ediyordu.

Chelsea’nin teknik direktörü Conte, Mourinho’nun yaşına ve söylemlerine atıfta bulunarak aşırı bunamadan (dementia ) muzdarip olduğunu öne sürmesi ve sonrasında her ne kadar asıl söylediği ifadenin unutkanlık (amnesia) olduğuna yönelik düzeltmede bulunsa da Jose Mourinho’dan “Benim adım onunkisi gibi şikeyle anılmadı” cevabını almaktan kaçamamıştı. Bu tartışmalar hem ikili için hem de futbolseverler için unutulmayacak olaylar olarak İngiliz futbol tarihine geçmiştir

ALEX FERGUSON - RAFAEL BENITEZ

Premier Lig’in akıl oyunları ustası Sir Alex Ferguson, takımının başında olduğu süre boyunca özellikle de şampiyonlukları elde ettikçe Manchester United’a meydan okuyan herhangi bir menajer ile rutin olarak psikolojik savaşa girmiştir. Bu nedenle İskoç teknik direktörün radarından, 2008-2009 sezonunda da, Liverpool ile şampiyonluk mücadelesi veren Rafa Benitez kaçamamıştır.

Alex Ferguson o dönem tüm sakinliği ve kendinden emin tavrıyla Rafa Benitez üzerine baskı kurmuş ve savını da tecrübe yetersizliği üzerine kurmuştu. İki isim arasında bu dönemdeki ilişkiler tüm netliğiyle donukluk örneği sergilemiştir.

JOSE MOURINHO - ARSENE WENGER

Muhtemelen Premier Lig tarihinde Jose Mourinho ve Arsene Wenger arasındaki hakarete uzanan küçümseyici ifadelerin ileri giderek fiziksel müdahaleye kadar uzanan hakimiyet davası, kendi takımlarının sıralama mücadelesinin önüne bile geçmiştir.

Jose Mourinho, Arsene Wenger’e “röntgenci” demesinin üzerinden dokuz yıl geçtikten sonra gazetecilere verdiği demeçte, kendisini ve oynattığı futbolu sıkıcı bulan Arsene Wenger’e sürekli kazandığı kupaları hatırlatarak, aslında Arsene Wenger ile ilgili yapılan en kuvvetli eleştiriyi de psikolojik savaşta kullanmaktan çekinmiyordu.

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın