İnsansız hava araçları olarak tanımlanan, dilimizde “İHA” şeklinde kısaltılan ve “drone” olarak bildiğimiz araçlar gün geçtikçe daha fazla yaygınlaşmaya başladı. İnsansız hava araçlarının kullanım alanları oldukça geniş bir aralığa yayılmış durumda. Herhangi bir iha silah entegre edilerek “SİHA” olabilirken, basit bir şekilde kargo işlemlerinde de kullanılabiliyor. Yakın bir gelecekte yapay zekanın gelişimi ve otonom teknolojiler sayesinde ihaların hayatımızda çok daha fazla yer kaplaması muhtemel. İnsansız hava araçları kendi aralarında yapılarına ve teknolojilerine göre farklı sınıflara ayrılmaktalar. Biz bu yazımızda Multikopter üst çatısının bir üyesi olan Quadcopter hakkında özet bilgiler vereceğiz ve size güzel bir kaynak sunacağız. Gelin hep birlikte “Quadcopter nedir?” sorusuna cevap arayalım.

Multikopter Sistemleri

Tricopter (3 pervaneli), quadcopter (4 pervaneli), hexacopter (6 pervaneli) ve octocopter (8 pervaneli) gibi pek çok türü olan araçlar Multikopter (çok pervaneli) çatısı altında toplanır. Buradan yola çıkarak basit olarak quadcopteri 4 pervaneli insansız hava aracı olarak tanımlayabiliriz.

Quadcopter Nedir?

Quadcopter

Bir önceki başlıkta quadcopter’in 4 pervaneli bir insansız hava aracı olduğundan bahsettik. Bu başlıkta ufak detaylara değinmek istiyoruz. Quadcopter, dikey bir biçimde iniş kalkış yapabilen, havada asılı kalma olanağına sahip, manevra kabiliyeti yüksek ve pervaneleri vasıtasıyla taşıma kuvveti meydana çıkaran döner kanatlı insansız hava aracıdır.

Quadcopter hakkında detaylı bilgiler için linkteki pdfe erişim sağlayabilirsiniz: Quadcopter nedir, nasıl uçar?

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın