Sürdürülebilir enerji kaynakları doğamızı korumak için oldukça önemli. Bu anlamda güneş enerjisi yani solar enerji ve rüzgar enerjisi ön plana çıkan yöntemler. Enerjiye dönüştürme üniteleri açısından güneş enerjisi ile rüzgar enerjisi birbirinden ayrılıyor. Rüzgar enerjisi daha çok sabit alan, sanayi tipi enerji elde edimi gibi alanlarda fayda sağlarken, güneş enerjisi hem büyük ölçekli hem de küçük ölçekli olarak değerlendirilebiliyor. 

Güneş enerjisi temel olarak fotovoltaik pillerin bir araya getirilip panel oluşturulması yöntemiyle işlenebilir enerji haline getiriliyor. Günlük hayatta bu paneller güneş enerjisi paneli diyoruz. Güneş enerjisi dediğimiz zaman ilk zamanlar büyük ve hantal paneller aklımıza gelse de artık bu durum değişti. Daha küçük, daha etkili ve portatif solar üniteler mevcut. Solar ısıtma üniteleri, solar aydınlatma üniteleri gibi birbirinden farklı alt kategoriler de mevcut aynı zamanda. 

Solar aydınlatma üniteleri ise günlük hayatımız için çok büyük kolaylıklar sağlıyor. Özellikle de portatif olanları. Bu yazımda sizler için bir tane kamp için üretilmiş güzel, portatif bir üründen bir tane sanayi tipi üründen bahsedeceğim.

Güneş Enerjili Portatif Kamp Işığı

Kamp Işığı

Kampçılık için aydınlatma çok önemli bir mevzu. Portatif aydınlatma ünitelerine benzer aynı şekilde şarj üniteleri de mevcut. Dünya çapında pek çok gezgin, kampçı bu tarz ürünlerden büyük fayda görmekte. Bu açıdan solar aydınlatma üniteleri balkon, teras, çardak gibi aydınlatmada işe yaradığı gibi kamp hayatında da çok fazla iş görüyor. 

Portatif Kamp Işığı

Solar Aydınlatma Kulesi

Solar aydınlatma üniteleri ev tipi kullanabildiği gibi aynı zamanda sanayi tipi kullanım için de mevcut. Enerjinin sanayide sürdürülebilir kaynaklardan beslenmesi ise çok önemli çünkü sanayi, inşaat gibi alanlarda enerji evlerden daha fazla harcanıyor. Bu alanda bahsetmek tanıtmak istediğim ürün ise TEKSAN firmasının ürettiği solar aydınlatma kulesi.

Solar Aydınlatma Kulesi

Türkiye enerji sektöründeki köklü firmalardan Teksan, yüksek kaliteli ürünlerini çevre dostu ve sürdürülebilir üretim anlayışıyla pazara sunuyor. Güneş’ten aldığı enerjiyle beslenen Teksan Solar Aydınlatma Kulesi, sağladığı yakıt tasarrufuyla hem cebinizi hem çevreyi korurken pratik bir kullanım olanağı da sağlıyor. Solar Aydınlatma Kuleleri; şantiye işleri, beton çalışmaları, maden, tünel, yol – köprü yapım işleri ve dış mekân etkinliklerinin de aydınlatılması için tercih ediliyor. Teksan Solar Aydınlatma Kulesi’nde 1010Wp güneş paneli, 48VDC 150Ah akü grubu ve 150W gücünde 4 adet Led projektör bulunuyor. Güneş panellerinden aldığı ve akülerinde depoladığı enerjiyi Led armatürler ile yansıtarak 3 bin 500 metrekarelik bir alanı 8 saat boyunca aydınlatabiliyor. Solar Aydınlatma Kulesi, güneş ışığının yoğun geldiği Mart-Eylül ayları arasında başka hiçbir enerji kaynağına ihtiyaç duymadan tek başına yeterli oluyor. Sonbahar ve kış aylarında ise ihtiyaç duyulan enerjinin yine büyük çoğunluğunu çevre dostu Solar Aydınlatma Kulesi ile sağlamak mümkün… Tüm yıl boyunca güneş panellerinin enerji ihtiyacına katkısı yüzde 84 gibi yüksek bir oranda gerçekleşiyor.

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın